Nie dla bluźnierczych koncertów Behemotha!

Po polsku

25

Koncerty Behemotha są znane z demonicznej atmosfery i bluźnierczego przekazu. Teksty utworów zespołu oddają cześć szatanowi i de facto są modlitwami do niego. Szydzą z Przenajświętszej Bogurodzicy, czczonej przez miliony Prawosławnych i Katolików w Polsce i na świecie. Setki młodych ludzi, które wezmą udział w koncercie Behemotha zostaną wystawione na kontakt ze złem, brzydotą, bluźnierstwem i profanacją. Zostaną poddane promocji satanizmu - skrajnie nihilistycznej ideologii, niebezpiecznej społecznie i duchowo.

Jeśli chcesz podpisać petycję przeciwko bluźnierczym koncertom, naciśnij na link do tej strony:

http://www.protestuj.pl/nie-dla-bluznierczych-koncertow-behemotha-,25,k.html .

Główne media o tym milczą. W Przemyślu głodują pielęgniarki. (wpolityce.pl)

Po polsku

26 września 2014 Mija czwarty dzień protestu głodowego pielęgniarek i położnych z Wojewódzkiego Szpitala w Przemyślu. Kobiety miały zawiesić dziś strajk, ale jednak się na to nie zdecydowały.

tego nie ma

Główne media w Polsce milczą o dramatycznej walce pracownic podkarpackiego szpitala o podwyżki płac. Czytaj dalej »

“Egzorcysta” alarmuje: W klasie 6 uczy się oddawania duszy szatanowi. (wobroniewiaryitradycji.wordpress.com)

Po polsku

książka klasa 6Miesięcznik „Egzorcysta” alarmuje i ma 100% racji:
Kto jest odpowiedzialny za nauczanie w 6. klasie podstawówki oddawania duszy szatanowi? Czy Rodzice wiedzą, czego uczą się ich dzieci? Przekażcie to dalej.

Treść czytanki pod nadanym przez nas tytułem: „W zamian za zdrowie oddaj diabłu duszę”:

Tego wieczoru diabełek siedział pod sosną. Właśnie zjadł kilka okruchów ciasteczka, które dał mu piekarz. Zaczął nasłuchiwać – w pobliżu płakała jakaś dziewczynka. Diabełek postanowił ją namówić, by oddała mu duszę. Podszedł do niej.
- Jesteś taka smutna. W zamian za twoją duszyczkę obdarzę cię wszystkim co zechcesz. Czytaj dalej »

Obama wezwał cały świat do zjednoczenia się przeciw Rosji (marucha.wordpress.com)

Po polsku

obama satanW tradycyjnym sobotnim przemówieniu do Amerykanów prezydent USA po raz kolejny powiedział o „rosyjskiej agresji”, przeciw której zamierza on zjednoczyć cały świat. Obama podkreślił, że Stany Zjednoczone znajdują się „po prawidłowej stronie historii”, co oznacza, że po tej stronie powinni stanąć wszyscy pozostali. Czytaj dalej »

Rosjanie wskazali swój największy autorytet moralny. (www.kresy.pl)

Po polsku

vladimir_putinOsoba, która jest autorytetem moralnym dla największej liczby Rosjan, została wskazana przez 36% respondentów.

Prezydent Rosji Władimir Putin jest największym autorytetem moralnym dla Rosjan. Jego osobę wskazało 36% respondentów. Na dalszych miejscach znaleźli się: minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow - 6% i minister obrony narodowej Siergiej Szojgu - 5%.

Lider Liberalno-Demokratycznej Partii Rosji Władimir Żyrinowski jest autorytetem dla 4% badanych. Premier Dmitrij Miedwiediew jest autorytetem dla 3% badanych.

1% wskazał Patriarchę moskiewskiego Cyryla. masonTyle samo osób uznało za swój autorytet moralny Józefa Stalina.

Badanie wykonała rosyjska Fundacja “Wiedza społeczna” wśród 1500 osób w wieku powyżej 18 lat, mieszkańców 100 miejsowości (miast i wsi) w 43 podmiotach składowych Federacji Rosyjskiej.

Bo to Polska właśnie! (dakowski.pl)

Po polsku

Szpitale umierają stojąc (PUSTE) . Pacjenci TEŻ… NFZ: „Nie wolno leczyć !!!”

Bo to Polska właśnie!

Jeden z najlepszych w okolicy szpitali – musiał zamknąć oddziały! Zauważyłem , bo kolejki do przychodni, zwykle ogromne, znikły! „Nie wolno leczyć !!!”
Mirosław Dakowski .

.

.

.

Czytaj dalej »

Barack Obama powiedział, że Rosja stanowi większe zagrożenie dla bezpieczeństwa niż Państwo Islamskie (zmianynaziemi.pl)

Po polsku

obama-devil-handWojna między Zachodem a islamistami w Syrii trwa trzeci dzień. Barack Obama powiedział, aby wszystkie kraje z całego świata stanęły w jednym szeregu, potępiły i zwalczyły terrorystów z Islamskiego Państwa. Dodał również, że “ze złem się nie negocjuje” i należy użyć siły militarnej.

Prezydent Stanów Zjednoczonych przemawiał w Nowym Jorku w kwaterze głównej Organizacji Narodów Zjednoczonych. Stwierdził, że islamiści są zagrożeniem dla całego świata; że należy ich zniszczyć i poprosił wszystkie kraje o poparcie działań antyterrorystycznych w Syrii. Czytaj dalej »

Odrzucono rezolucję, aby izraelskie obiekty jądrowe zostały skontrolowane (zmianynaziemi.pl)

Po polsku

Izrael posiada arsenał broni nuklearnej, chemicznej i biologicznej, który nie jest pod jakąkolwiek kontrolą. Kraje arabskie nie od dziś domagają się, aby państwo żydowskie dołączyło do układu o nierozprzestrzenianiu broni nuklearnej i zezwoliło na skontrolowanie swoich obiektów jądrowych. Jednak za każdym razem rezolucje są odrzucane.

Niedawne głosowanie za tym, aby Izrael dołączył do układu, zakończyło się wynikiem 58 do 45. Wynik zadecydował, że państwo żydowskie nie będzie musiało zezwalać Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) na skontrolowanie swoich obiektów jądrowych. Rezolucja została już po raz kolejny odrzucona.

Wniosek, aby Izrael dołączył do układu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej, został złożony przez delegację 18 państw arabskich, które zaznaczyły, że jego przyjęcie ma kluczowe znaczenie dla utworzenia na Bliskim Wschodzie strefy wolnej od broni nuklearnej. Czytaj dalej »

Polacy masowo uciekają na zachód Europy - zbliżamy się do rekordowej emigracji (zmianynaziemi.pl)

Po polsku

escapeDotychczasowy oficjalny rekord ilości Polaków pozostających poza granicami kraju padł w 2007 roku, kiedy było ich tam ponad 2,27 mln. Okazuje się, że strumień ludzi uciekających z “zielonej wyspy” raczej wzbiera niż słabnie, a już zupełnie nie ma mowy o odwróceniu trendu. Według raportu dziennika Rzeczpospolita, już w 2014 roku, możemy ten niechlubny rekord poprawić.

Wejście Polski do Unii Europejskiej większości ludzi kojarzy się pozytywnie, jako zdobycz. Jest to jednak przyczyna wszystkich problemów. Na skutek wejścia do Wspólnoty nastąpiło wyrównanie poziomów cen towarów. Litr benzyny kosztuje w całej UE mnie więcej tyle samo, z uwzględnieniem lokalnej siły nabywczej. Paliwo jest prawie dwa razy droższe niż w bogatych Stanach Zjednoczonych. Czytaj dalej »

Eurosodoma wprowadza w Grecji nowe ”prawo antyrasistowskie„ (wolna-polska.pl)

Po polsku

aa1aaMetropolita Pireusu Serafin, znany ze swojej wrogości wobec ekumenizmu i niejednokrotnie krytykujący patriarchę konstantynopolskiego Bartłomieja za jego kontakty z papieżem, wystąpił z ostrym artykułem przeciwko władzom greckim, które pod naciskiem Unii Europejskiej, przyjęły tak zwane „prawo antyrasistowskie”, donosi www.agionoros.ru

W opinii hierarchy przyjęcie tej ustawy radykalnie przekształca kulturę prawną Greków i zamienia ideały wartości prawosławnej Grecji. „Po raz pierwszy w nowym okresie historii państwa zostało przyjęte prawo znoszące wolność wypowiedzi i wprowadzające odpowiedzialność za demaskatorskie wypowiedzi co jest główną istotą pasterskiej praktyki…Równolegle wprowadzono sądowo-prawną obronę nietradycyjnej orientacji seksualnej, ktora jest wypaczeniem istoty ludzkiej i fizjologii”- powiedział arcybiskup Serafin.

Wykazał on, że przyjęta ustawa jest sprzeczna wobec licznych postanowień Konstytucji Grecji. „Po faszystowsku zakazuje się wolności wypowiedzi i robi się krok na drodze do zniesienia wolności myśli”- podkreślił arcybiskup. Arcybiskup Serafin wyraża swoje oburzenie w związku z tym, ze rząd Grecji, składający się z przedstawicieli partii „Pasok” i „Nowa demokracja”, oszukał Święty Synod Greckiej Cerkwi Prawosławnej ukrywszy przed hierarchami dodanie do pierwotnego projektu ustawy karania za obrazę „nietradycyjnej orientacji seksualnej”.

Co więcej, minister sprawiedliwości cynicznie kłamał na posiedzeniu trzeciej sesji letniej parlamentu zapewniając, że Cerkiew zgadza się z tym, żeby deputowani zalegalizowali nietradycyjną orientację i wprowadzili jej prawną ochronę. W opinii metropolity Serafina . Czytaj dalej »

Monsanto i Ukraina: konflikt na Ukrainie… tropem GMO… (forumemjot.wordpress.com)

Po polsku

Kanadyjska dziennikarka Joyce Nelson odsłania kulisy związków ukraińskiego kryzysu z producentami GMO

zboze-gmo_2Być może zagrzewanie do zbrojenia Majdanowców przez pewne środowiska (lobby) w Polsce może mieć coś wspólnego z tym, że Ukraina kategorycznie nie zgadzała się na uprawy GMO…

Być może zagrzewanie do zbrojenia Majdanowców przez pewne środowiska w Polsce (lobby) – może mieć coś wspólnego z tym, że Ukraina kategorycznie nie zgadzała się na uprawy GMO…

Batalia może toczyć się o zdobycie potężnego rynku do zapełnienia genetycznie modyfikowanym syfem z Monsanto… — [ Wstęp za; http://www.blog-trybeusa.mpolska24.pl/6838/zrozumiec-konflikt-na-ukrainietropem-gmo]

Monsanto i Ukraina

Kolejnym elementem ukraińskiej układanki są interesy firmy Monsanto.

Pisze o tym kanadyjska dziennikarka Joyce Nelson powołując się na raport kalifornijskiego Oakland Institute, — wg którego Bank Światowy i Międzynarodowy Fundusz Walutowy żądały — jako jednego z warunków 17 miliardowej pożyczki — otwarcie się Ukrainy na rolnictwo modyfikowane genetycznie.

Sprawę określono jako: — „Posunięcie Zachodu: Bank Światowy i MFW w konflikcie ukraińskim”.

Pod koniec 2013 r. ówczesny prezydent Wiktor Janukowicz nie zgodził się na umowę stowarzyszeniową z Unią Europejską, z czym związana była 17 miliardowa pożyczka z MFW.

Zamiast tego wybrał rosyjski pakiet pomocowy w wysokości 15 mld $ wraz z upustem ceny gazu. — To było powodem rozruchów i jego usunięcia z funkcji oraz późniejszego kryzysu. Czytaj dalej »

USA usiłują skierować ISIL na Rosję (wolna-polska.pl)

Po polsku

isil1USA i ich sojusznicy, tacy jak Arabia Saudyjska, od wielu już lat sponsorują i trenują ISIL, przekonany jest o tym koordynator międzynarodowej sieci przeciwko broni i energii jądrowej w przestrzeni kosmicznej, Bruce Gagnon. Waszyngton i jego zwolennicy wykorzystują organizacje terrorystyczne do atakow na takie kraje jak Irak, Syria, Rosja i Iran.

W opinii Gagnona USA, które są w poważnych tarapatach w sytuacji rozpadającego się imperium, są w dalszym ciągu jeszcze bardzo niebezpieczne.

W swojej sytuacji bez wyjścia Waszyngton pójdzie na wszystko i napadnie na każdego aby tylko zachować swoją dominację i kontrolę. USA to jest słabnące imperialne mocarstwo, któremu nie wolno ufać w żadnych okolicznościach.

Napływają doniesienia o próbach przekierowania ISIL przeciwko Rosji. USA dążą do rozbicia Rosji na poszczególne części ażeby amerykańskie koncerny mogły otrzymać dostęp do gazu ziemnego, zauważył analityk. W 2012 roku CIA szkoliła bojówkarzy ISIL w Jordanii do walki z syryjskim rządem. Teraz pod kontrolą tej organizacji znalazły się znaczne obszary na północy Syrii.

W czerwcu bojówkarze wtargnęli do sąsiedniego Iraku szybko przejmując duży obszar na granicy pomiędzy dwoma państwami. Czytaj dalej »

ROSJA: Konferencja Pro-family poświęcona promowaniu rodzin wielodzietnych – Zachód zdumiony… milczy (forumdlazycia.wordpress.com)

Po polsku

zdjc499cie-z-konferencji-pro-live-w-moskiwie-10-wrzec59bnia-2014_lifesitenews-comLiderzy Pro-family /za rodziną / zebrani na Międzynarodowym Forum w Moskwie 10 września 2014 r.

MOSKWA — Wyobraźcie sobie kraj, w którym życie, rodzina, wiara i kultura są wspierane przez państwo — gdzie duże rodziny są traktowane nie jak „zaraza” na planecie, ale rzeczywiście — jako przyszłość ludzkości.

Tak jest w istocie na Forum międzynarodowym — „Duże rodziny przyszłością ludzkości” — konferencji odbywającej się w tym tygodniu w stolicy Rosji w Moskwie.

Uroczyste otwarcie otwarcie „Forum rodzin wielodzietnych” z udziałem ponad 1000 delegatów z całego świata, w tym ponad 200 z Zachodu – miało miejsce 10 września rano w Pałacu Kremlowskim.

Po raz pierwszy konferencja zorganizowana przez założoną Fundację pod patronatem świętego Andrzeja Apostoła i św. Bazylego Wielkiego, usankcjonowaną i wspieraną przez rząd Rosji — z udziałem licznych prelegentów – odbywała się w ekskluzywnym hotelu President, który jest zarezerwowany dla oficjalnej działalności państwowej . Czytaj dalej »

Obywatelski projekt „Stop Pedofilii” odrzucony (forumemjot.wordpress.com)

Po polsku

Po raz kolejny w tej kadencji parlamentarzyści pokazali, że

— za nic mają Konstytucję, która za Suwerena podaje Naród a posłów mianuje jedynie przedstawicielami Narodu.

Po raz kolejny Wysoka Izba odrzuciła obywatelski projekt, tym razem sprzeciwiający się demoralizacji dzieci poprzez tzw. „edukację seksualną”.

Projekt przygotowany przez Komitet Inicjatywy Obywatelskiej podpisany przez 250 000 osób zakładał karę do 2 lat pozbawienia wolności za propagowanie i pochwalanie podejmowania przez małoletnich czynności seksualnych.

Do artykułu 200b kk., który obecnie mówi że — „Kto publicznie propaguje lub pochwala zachowania o charakterze pedofilskim, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2″ Czytaj dalej »

Polski Sąd: “topienie księdza” zgodne z Konstytucją RP (www.pch24.pl)

Po polsku

bezbożne żydo-komuchy„Postępowanie oskarżonego w sprawie zamiaru topienia księży jest zgodne z Konstytucją RP” – ocenił skandaliczną wypowiedź jednego z polityków SLD Sąd Rejonowy dla Warszawy Pragi Północ.

Sprawa dotyczyła kandydata SLD do Parlamentu Europejskiego, Grzegorza Gruchalskiego, który na antenie „Superstacji” zapowiedział: - Będziemy topili księdza jako symbol opasłości Kościoła. Tego, że Kościół ma dużo pieniędzy na swoje działania (…) Weźmiemy takiego dużego opasłego księdza i utopimy go w Wiśle – tłumaczył polityk. [Niech by tak ten p. powiedział: będziemy topić Rabina w Wiśle ... to by się wtedy działo. Niech wpierw utopi bankierów, oni mają więcej kasy niż Kościół...]

Swoją skandaliczną wypowiedź tłumaczył chęcią zorganizowania happeningu. Sprawę do sądu złożył jednak Komitet Obrony przed Sektami.

Sąd stwierdził, że w wypowiedzi Gruchalskiego trudno dopatrzyć się naruszenia prawa.
Jednak zdaniem przedstawicieli Komitetu, polityk popełnił przestępstwo. Powołują się przy tym na zapis z artykułu 256 § 1 Kodeksu Karnego, który mówi: „Kto publicznie propaguje faszystowski lub inny totalitarny ustrój państwa lub nawołuje do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych, rasowych, wyznaniowych albo ze względu na bezwyznaniowość, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2”.

Jak informuje Komitet Obrony przed Sektami, sprawą niechętnie zajmowała się też prokuratura. Śledczy odmówili wszczęcia dochodzenia. Uznali oni wypowiedź Gruchalskiego za „zamanifestowanie (…) swego osobistego poglądu, do czego uprawnia go Konstytucja RP”.

Źródło: fronda.pl
ged

Pętla sie zaciska: Komisja Europejska chce by polscy rolnicy i hodowcy ryb płacili za … korzystanie z wody (parezja.pl)

Po polsku

nowa wieża BabelAktualnie energetyka i hodowla ryb są zwolnione z opłat za korzystanie z wód powierzchniowych. Wkrótce jednak może się to zmienić, za sprawą regulacji projektu nowego Prawa wodnego. Zmian domaga się Komisja Europejska.

Zdaniem unijnych urzędników zwolnienia z opłat powinny zostać zniesione. Ważnym głosem w tej sprawie będzie wyrok Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, który ma stwierdzić czy nakładanie opłat jest zasadne. Czytaj dalej »

Komisja Europejska chce zniszczyć polską gospodarkę (parezja.pl)

Po polsku

aW Brukseli ostatecznie zapadła decyzja, że do 2030 roku kraje UE powinny ograniczyć emisję CO2 o kolejne 40 proc.
Przedsiębiorcy biją na alarm a eksperci ostrzegają, że pracę w Polsce może stracić nawet 400 tys. osób, które są żywicielami dla 1,5 mln osób.

Zniszczycie nas! – Takie słowa przedsiębiorcy kierują do KE i twierdzą, że po tych biurokratycznych regulacjach upadnie przemysł cementowy, wapienniczy, metali nieżelaznych, szklarski i papierniczy. Czytaj dalej »

Ciekawy komentarz do sytuacji na Ukrainie. Czy szykuje się następna prowokacja ? (zmianynaziemi.pl)

Po polsku

us fucking bombJak powszechnie jest już wiadome, armia Ukraińska dowodzona przez puczystów z Kijowa i Natowskich dowódców zainstalowanych w Kijowie, dostaje tęgie lanie i kwestia jej całkowitej porażki, jest już prawie przesądzona, zwłaszcza w obliczu tego jak spadło morale walczących po stronie Ukraińskiej żołnierzy z poboru przymusowego i ze względu, na olbrzymie dozbrojenie sił powstańczych pozyskane od kapitulujących oddziałów.

W związku z tymi faktami planiści natowscy, banksterzy światowi i wreszcie same władze JUNTY zKIJOWA muszą przejść do kolejnego planu rozgrzania kociołka UKRAIŃSKIEGO. Plan A czyli strzelanie do swoich na majdanie im się nie powiódł, a właściwie powiódł, ale tylko w połowie. Plan B, czyli zastraszenie ludności rosyjskojęzycznej poprzez spalenie żywcem wielu dziesięciu osób w ODESSIE też nie wypalił, a wzmocnił morale powstańców, co pomogło w się zorganizowaniu na wschodzie. Plan C, jakim było wciągnięcie sił międzynarodowych w ten konflikt poprzez zestrzelenie samolotu Malezyjskiego, też był mizernie przeprowadzony i nie poskutkował. Poprzez plan D mówiący, że Rosja już wkroczyła i masakruje z ziemi, wody i powietrza Ukraińskie oddziały i cywili, też nie jest na tyle wiarygodny i trudno za jego przyczyną osiągnąć zamierzony cel, jakim jest wciągnięcie innych państw po swojej stronie.

To może już czas, na plan E, choć to tylko jeden z możliwych scenariuszy, a na bank jakiś zostanie przeprowadzony i oby nie był to ten właśnie:

Czy na Ukrainie wyrośnie grzyb jądrowy ???

Pytanie bez sensu? A czy czasem taki incydent nie wypełni żagli propagandy NATO? Kto wcześniej przewidywał prowokację z zestrzeleniem malezyjskiego MH17?

Zastanówcie się nad faktami.

Ukraina chce się uniezależnić od dostaw paliwa jądrowego z Rosji, tak bardzo, że nie są dla niej ważne koszty przejścia na pręty amerykańskie i ryzyko przeróbki reaktorów. Paliwo kupuje się u „przyjaciół”. Poczyniono takie kroki już na początku w 2005 roku, a później w kwietniu 2012 próbowano zastosować amerykańskie paliwo na Południowo-ukraińskiej Elektrowni Atomowej znajdującej się w obwodzie Mikołajewskim. Nic to, że podobna wcześniejsza próba w Czechach o mało nie skończyła się katastrofą. Wypadek w Czarnobylu nie był przecież taki straszny. Czytaj dalej »

Szkoła bezbożnej ideologii (www.pch24.pl)

Po polsku

depression-in-children

W polskiej oświacie nie mówi się już o współpracy rodziców z nauczycielami, tylko tych pierwszych brutalnie odpycha się od szkoły. Pedagodzy i psychologowie mają być pasami transmisyjnymi ideologii – mówi w rozmowie z PCh24.pl dr Andrzej Mazan z Wydziału Studiów nad Rodziną UKSW, dyrektor merytoryczny Fundacji Dobrej Edukacji Maximilianum.

W szeregi uczniów zostali po raz pierwszy przymusowo wcieleni polscy sześciolatkowie. Do jakiej szkoły trafiają?

- Przede wszystkim decydując o wdrożeniu sześciolatków do systemu szkolnego ministerstwo pominęło wszelkie doświadczenia pedagogiczne, psychologiczne opiniujące przygotowanie dziecka w tym wieku do podjęcia nauki. Do niedawna obowiązywała przecież teza, że dziecko osiąga dojrzałość szkolną w wieku lat siedmiu. Dojrzałość ta obejmuje aspekt intelektualny, emocjonalny i społeczny. Mamy więc do czynienia z eksperymentem na dziecku i nie wiadomo, jakie będą jego skutki. Jest coś niezwykłego w zjawisku arogancji władzy podkreślanym ostatnio często w wywiadach przez panią Karolinę Elbanowską z inicjatywy „Ratuj maluchy”. Otóż okazało się, że cała populacja sześciolatków jest już dostatecznie dojrzała do szkoły. I nagle pod tą opinią podpisuje się szereg psychologów i pedagogów. To jaką wartość mają tzw. prawa wieku rozwojowego? Jeszcze kilka lat temu nikt takich teorii nie głosił. A w tej chwili, jak widać, posłuszeństwo wobec władzy jest w środowisku psychologów, pedagogów i nauczycieli ogromne. Czytaj dalej »

Islam już za bramą (marucha.wordpress.com)

Po polsku

paris-islamique

W wielu podręcznikach historii Czytelnicy znajdą informację, że w 732 roku pod Poitiers armia frankijska, dowodzona przez majordomusa Karola Młota, zatrzymała liczącą ok. 50 tys. ludzi armię islamską, która przekroczyła Pireneje i szła na podbój Europy.

Wróciłem właśnie z Paryża. Między innymi odwiedziłem powtórnie, po ok. 15 latach, podparyskie Saint-Denis, gdzie znajduje się słynna bazylika-nekropolia zawierająca szczątki 42 królów Francji, licznych królowych, a także zasłużonych wielkich mężów stanu, w tym Karola Młota – tego samego, który pod Poitiers rozgromił muzułmańskie hordy.

Niestety, w drodze do bazyliki zacząłem nabierać coraz większych wątpliwości, czy zwycięstwo Karola Młota było trwałe. Północne przedmieścia Paryża od dawna zamieszkane są w większości przez kolorowych imigrantów, jednak to, co zobaczyłem – po 15 latach od ostatniej wizyty – przeszło moje wyobrażenie. Po wyjściu z RER-a, jeszcze na dworcu, poczułem się, jakbym był w Senegalu lub Kongu. Nie jestem rasistą, więc czarny kolor skóry nie robi na mnie niesympatycznego wrażenia ani nie wywołuje alergii.

Atmosfera kongijsko-senegalska wynikała z faktu, iż nie miałem wrażenia, że to są przedmieścia europejskiego miasta, które nie tak dawno było kulturową stolicą świata. Autochtoni nosili stroje mało przypominające Europę, a przed wejściem na dworzec stało kilkanaście „stoisk” (?), w postaci (najprawdopodobniej) ukradzionych z supermarketów wózków na kółeczkach, w których stały małe koksowniki, na których umieszczono ruszty, na których grillowano kukurydzę.

Dobrze, zaciskam zęby i idę dalej, zmierzam wszak do bazyliki-nekropolii arcychrześcijańskich monarchów Francji i nie będę się zrażał wyglądem i zachowaniem tutejszych mieszkańców. Po drodze spotykam właściwie tylko ludność pochodzenia afrykańskiego, zamieszkującą cały ten rejon. Mijam knajpy, a na każdej z nich – obok reklam produktów – widnieje napis „Halal”, czyli oznaczenie, że mięso pochodzi ze zwierząt zabitych w sposób rytualny, wedle zasad ortodoksyjnego islamu. Na ulicach walają się tony śmieci: torebek, papierków, rozdeptanych owoców etc. Czytaj dalej »

Icons by N.Design Studio. Designed By Ben Swift. Powered by WordPress
RSS Zaloguj