Artykuły na Wikipedii znikną, jeśli rząd USA przyjmie ustawę antypiracką?

Po polsku

censoredlaptopPrezes Wikipedii, Jimmy Wales, grozi wyczyszczeniem wszystkich artykułów na Wikipedii (przynajmniej anglojęzycznej), jeśli rząd USA przyjmie ustawę SOPA (Stop Online Piracy Act).

Ustawa jest o tyle kontrowersyjna, ponieważ jej ratyfikowanie pozwoli na wyłączenie dowolnej strony internetowej, przejęcie jej domeny, a także umożliwi zajęcie konta bankowego właściciela. Teoretycznie może to dotyczyć wszystkich stron, nie tylko tych z piracką zawartością.

Wales obawia się utraty wolności w internecie i dlatego proponuje wyczyszczenie wszystkich artykułów na Wikipedii. Nie tak dawno temu podoba akcja poskutkowała, kiedy włoski parlament miał przyjąć ustawę o cenzurze. Protest Wikipedystów zniechęcił parlamentarzystów do podpisania ustawy.

http://technowinki.onet.pl

Myślmy co chcemy o Wikipedii i jej niekiedy wątpliwym obiektywizmie, ale co do ustawy antypirackiej wątpliwości być nie może: chodzi tylko i wyłącznie o zakneblowanie Internetu i odcięcie dostępu do alternatywnych źródeł informacji. Ustawa – o którą nie proszą nawet osoby najbardziej zainteresowane (autorzy i wykonawcy) – ma tyle wspólnego z „walką z piractwem”, co napad na Libię z „wprowadzaniem demokracji”. – admin [strony: http://marucha.wordpress.com]

Źródło: http://marucha.wordpress.com/2011/12/15/artykuly-na-wikipedii-znikna-jesli-rzad-usa-przyjmie-ustawe-antypiracka/

Icons by N.Design Studio. Designed By Ben Swift. Powered by WordPress
RSS Zaloguj