Izrael i USA gotowe do wojny. Pentagon potwierdził gotowość uderzenia na irańskie obiekty jądrowe

Po polsku

iran1Źródło: http://3rm.info/18808-izrail-i-ssha-prigotovilis-k-vojne-pentagon.html
Data publikacji: 21.12.2011
Tłum. RX

USA nie zawaha się przed podjęciem każdych środków, włącznie z militarnymi, żeby nie dopuścić do przekształcenia się Iranu w państwo atomowe. Takie oświadczenie złożył szef Pentagonu, Leon Panetta. Według niego w celu wyeliminowania irańskiego zagrożenia USA będą współpracować razem z Izraelem. Eksperci uważają, że zaostrzenie retoryki administracji Baracka Obamy jest związane z kampanią prezydencką w USA, jednakże operacja przeciwko Iranowi będzie bardziej prawdopodobna po wyborach 2012 roku, pisze gazeta „Kommiersant”. Pełna wersja wywiadu Sekretarza Obrony USA udzielona stacji CBS będzie wyemitowana w przyszłym tygodniu, chociaż fragmenty z niego pokazane we wtorek, były sensacją. To ciekawe, że zapis wywiadu został dokonany na pokładzie samolotu „Dzień Sądny”, który wyposażony jest w sprzęt pozwalający prezydentowi USA i szefowi Pentagonu na dowodzenie operacjami wojskowymi z zastosowaniem broni jądrowej.

Odpowiadając na pytanie jakie będą działania USA w przypadku rozpoczęcia przez Izrael operacji wojskowej przeciwko Iranowi, Leon Panetta nie zaczął jak wcześniej, ostrzegać Benjamina Netanyahu przed jednostronnymi krokami. Wręcz przeciwnie, po raz pierwszy dał jasno do zrozumienia, że w tej sytuacji USA będą współpracować z Izraelem bo „USA nie chce żeby Iran produkował broń jądrową. Istnieje dla nas czerwona linia i dla Izraela, oczywiście, też. Jeśli trzeba to będzie zrobić to zrobimy.”, powiedział Leon Panetta, dodając, że czasu na rozwiązanie irańskiego problemu jądrowego zostaje coraz mniej ponieważ „Teheran może wyprodukować bombę w ciągu roku lub wcześniej.”

Oświadczenie szefa Pentagonu ostro kontrastowało z jego wypowiedziami sprzed dwóch tygodni w sprawie problemu irańskiego. Występując przed zgromadzeniem ekspertów w Brookings Institution, Leon Panetta przyznał wtedy, że operacja wojskowa w Iranie nie rozwiąże problemu i będzie miała skrajnie negatywne następstwa tak dla ekonomii światowej jak i bezpieczeństwa w świecie i regionie. Nagła zmiana tonu wypowiedzi Sekretarza Obrony zaszła natychmiast po tym jak w miniony weekend niezwykle ostre oświadczenie w stosunku do Iranu złożył prezydent Barack Obama.

„Zamierzamy zwiększyć nacisk i wszyscy powinni wiedzieć, że my nie odrzucamy żadnych wariantów.”- ostrzegł prezydent USA na zjeździe wpływowej żydowskiej organizacji „Union for Reformed Judaizm”. „Będziemy trzymać się razem z naszymi izraelskimi przyjaciółmi i sojusznikami”- dodał.

ganji_translation_israel_bombW kuluarach zjazdu szef Białego Domu odbył spotkanie z Ministrem Obrony Izraela Ehudem Barakiem. W Waszyngtonie pojawia się coraz więcej przecieków o tym, że administracja Obamy demonstruje gotowość poparcia operacji wojskowej w Iranie. Występując w ubiegłym tygodniu w „Washington Institute for Near East Policy”, były kluczowy doradca prezydenta Obamy ds. Bliskiego Wschodu, Dennis Ross, powiedział: „Kiedy Obama mówi, że gotów jest rozważyć wszystkie możliwości, to znaczy, że nie chce stosować siły”.

Jednak były doradca wygadał się, że ostatecznej decyzji prezydent nie podjął. Jak stwierdził dyrektor Fundacji Badawczej USA im. F.D. Roosevelta, Juri Rogul, zaostrzenie antyirańskiej retoryki administracji Obamy w dużej mierze można wyjaśnić logiką i tempem rozwijającej się kampanii prezydenckiej w USA.

„Republikanie tradycyjnie obwiniają Demokratów o niezdecydowanie kiedy sprawa dotyczy interesów bezpieczeństwa narodowego. A w pełni kampanii wyborczej to ciśnienie gwałtownie wzrasta”- wyjaśnił ekspert. Uważa on, że „do wyborów listopadowych w przyszłym roku Barack Obama nie podejmie żadnych drastycznych kroków, jednakże w wypadku zwycięstwa, żadnego scenariusza nie będzie można wykluczyć.”

Źródło: http://stopsyjonizmowi.wordpress.com/2011/12/22/izrael-i-usa-gotowe-do-wojny-pentagon-potwierdzil-gotowosc-uderzenia-na-iranskie-obiekty-jadrowe/

Icons by N.Design Studio. Designed By Ben Swift. Powered by WordPress
RSS Zaloguj