Bez wojen amerykański dolar byłby walutą śmieciową

Po polsku

dollar-vampirW najnowszym numerze tygodnika Najwyższy Czas znajduje się bardzo ciekawa analiza pióra Jakuba Wozińskiego na temat tego, jakie mogą być rzeczywiste powody ekspansji militarnej USA. Według autora prawdziwą przyczyną prowadzonych wojen jest konieczność ochrony dolara.

Europejczycy wyemigrowali do USA właśnie, dlatego, że uciekali przed wojnami pustoszącymi ten kontynent. Teraz to ich potomkowie sieją zniszczenie. Autor dokonuje analizy militarystycznych zapędów amerykańskiego hegemonii właśnie w powiązaniu z kluczowymi decyzjami dotyczącymi przyszłości dolara.
Rzeczywiście, gdy spojrzy się na to z tej perspektywy kluczową decyzją było zezwolenie na swobodny druk dolarów i zakończenie działania parytetu złota. Przypomnijmy, że kiedyś każdy dolar miał pokrycie w złocie. Potem tą złotą zasadę zarzucono i dlatego właśnie dawne dolary to nie te dolary, które są w obiegu dzisiaj. Ich wartość była po prostu znacznie wyższa.

Aby jednak ograniczyć inflację złoto zastąpiono ropą i wszystkie transakcje na rynku surowców odbywają się w dolarach. Stało się to w czasach, gdy ład na świecie był dwubiegunowy, czyli był Związek Radziecki i USA, które rywalizowały o strefy wpływu. Historia notowań ropy w dolarach sięga właśnie tego okresu, kiedy państwa Zatoki Perskiej powiązały się aliansem militarnym z Ameryką w celu ochrony przed zakusami ZSRR umieszczającego swoich marionetkowych władców w powielanych komunistycznych państewkach, jakich wiele było w regionie.

Ta rywalizacja USA z ZSRR nakręcała oś konfliktów przez dziesięciolecia, ale w końcu Sowiety rozpadły się a dwubiegunowy świat zaczął się kręcić tylko wokół USA., Gdy prześledzi się retorykę amerykańską okaże się, że coś w tym jest, bo gdy zabrakło ideologicznego wroga z czasem zastąpiono go nowym, fundując sobie wojnę z abrams-deathterroryzmem. I co ciekawe atak na Irak poprzedzała deklaracja Saddama Husseina, że planuje przejście w rozliczeniach z dolara na euro. Saddam oświadczył to w listopadzie 2000 a już na wiosnę 2003 w Bagdadzie stacjonowały amerykańskie czołgi.

Gdy podobną deklarację złożył Hugo Chavez w Wenezueli doszło do zamachu stanu, nieudanego, ale dobrze przygotowanego. Otwarcie stwierdzono, że w przygotowaniu zamachu brały udział amerykańskie służby. Zresztą nie kto inny tylko CIA sfabrykowały dowody o rzekomej “broni masowej zagłady”, która była podobno wielkim zagrożeniem i której śladu potem nie odnaleziono. Irak zrównano z ziemią, ropa zabezpieczona no i tu trzeba przyznać rację, że dolara uchronili.

Gdy Kadafi powiedział, że transakcje ropy naftowej sprzedawanej z Libii będą zawierane w libijskiej walucie z tolerowanego satrapy znalazł się w niełasce Imperium i już nie ma Kadafiego, kraj zaorany a “rebelianci” pierwsze, co uczynili to nowy libijski bank centralny, co kieruje podejrzenia, że ta “rebelia” to po prostu uzbrojeni przez USA najemnicy, armia prywatna, którą zrealizowano po prostu operację lądową, bo powietrzna była w wykonaniu NATO.

Dlatego właśnie teraz czas na Iran. Dlatego retoryka jest taka, że to konieczność, bo Iran może mieć broń jądrową, co zagrozi Izraelowi. I to jest zapewne w dużej mierze prawda, Iran z dużą pewnością już ma broń jądrową, ale na pewno nie ma tylu głowic, co Izrael. Porywanie się na atak na ten kraj byłoby ze strony Iranu aktem szaleństwa. Amerykanie muszą działać też z tego powodu, że Iran zapowiedział stworzenie własnej giełdy ropy Irańskiej Giełdy naftowej, czwartej w świecie. Tam transakcje, od marca 2012 odbywają się w jenach, juanach, euro albo
rupiach.

Jak pisze Jakub Woziński, to USA wmówiły światu, że pacyfikacja Iranu jest potrzebna ze względu na możliwość posiadania broni jądrowej a głównym celem jest niedopuszczenie do pogorszenia pozycji dolara. Autor zauważa ironicznie, że oczywiście wszyscy chcą pokoju, ale ten zły Iran … Gdyby było tak jak twierdzi pan Woziński to faktycznie pacyfikacji Iranu należy się spodziewać albo a najbliższych tygodniach albo w przyszłym roku, ale to czy do tego dojdzie jest już raczej przesądzone.

Źródło: http://nczas.com/spis-tresci/numer-12-1139-z-17-03-2012/

Źródło: http://zmianynaziemi.pl/wiadomosc/bez-wojen-amerykanski-dolar-bylby-waluta-smieciowa

Icons by N.Design Studio. Designed By Ben Swift. Powered by WordPress
RSS Zaloguj