Czy wielki producent GMO zapłaci 7,5 miliarda dolarów?

Po polsku

monsanto_dvdŹródło: http://orwellsky.blogspot.com/2012/06/czy-wielki-producent-gmo-zapaci-75.html#more

Zmiana w orzecznictwie prawa Brazylii może sprawić, że biotechnologiczny gigant, firma Monsanto będzie zmuszona do zapłacenia odszkodowań w wysokości blisko 7,5 miliarda dolarów.

Proces został wytoczony przez przedstawicieli grona 5 milionów brazylijskich farmerów, których od 2004 firma zmuszała do wnoszenia ogromnych opłat od corocznych zbiorów, w których wykorzystywano nasiona pochodzące z upraw ze wcześniejszych lat. Wszystko za sprawą praw patentowych do kodu genetycznego zmodyfikowanych roślin, których Monsanto jest właścicielem, jej zdaniem każdorazowe “odnowienie” zbiorów powinno wiązać się z uiszczeniem opłaty.

Zdaniem wnoszących akt oskarżenia farmerów firma pobiera te opłaty nielegalnie i żądają odszkodowań. W kwietniu brazylijski sąd uznał, że firma winna powinna zwrócić wszystkie zgromadzone od 2004 roku pieniądze – w sumie co najmniej 2 miliardy dolarów. Monstanto odwołała się do lokalnego Trybunału Sprawiedliwości w Grande do Sul, jednak wraz z ostatnią decyzją Sądu Najwyższego Brazylii, który orzekł, że wyroki ogłoszone w sądach lokalnych będą obowiązywać na terenie całego kraju sprawił, że w przypadku przegranej apelacji będzie musiała ona musiała zapłacić odszkodowania także innym grupom farmerów. Finalnie wartość tych opłat może wynieść nawet 7,5 miliarda dolarów.

Reprezentująca farmerów prawniczka Jane Berwanger w wypowiedzi dla agencji Associated Press stwierdziła:

Monsanto płaci się w momencie kiedy sprzedaje ona nasiona. Prawo daje producentom prawo do rozmnożenia kupionych nasion i nigdzie w świecie nie trzeba za to po raz kolejny płacić. W efekcie producenci płacą prywatny podatek od produkcji.

Brazylijski region, gdzie doszło do największej ilości nadużyć zyskał w ostatnich latach niechlubną nazwę “pasa samobójstw”. Według danych dostarczonych przez New York University School of Law tylko w 2009 roku co 30 minut ginął jeden z nich dając w sumie zatrważającą liczbę 17,638 indiańskich farmerów, którzy targnęli się na swoje życie.

Jeśli wyrok w Brazylii okaże się pomyślny dla farmerów, może to oznaczać, że kraj ten dołączy do szeregu państw, które ostatnimi czasy konsekwentnie opowiedziały się przeciwko GMO. Przypomnijmy kilka incydentów z ostatnich kilku miesięcy:
Indie zdecydowały się postawić firmę przed sądem, oskarżając Monsanto o “biopiractwo”,
Węgry zlikwidowały na swoim terytorium blisko 1000 akrów upraw GMO
Peru wprowadziło zakaz stosowania GMO na najbliższe 10 lat,
USA, mieszkańcy Nitro w stanie Virginia otrzymali 93 miliony dolarów odszkodowania za straty poniesione na zdrowiu spowodowane działającą w pobliżu fabryką herbicydów,
Francja, miejscowy farmer wygrał sprawę w sądzie po tym gdy udało mu się udowodnić, że jego problemy neurologiczne były wywołane stosowaniem środka Roundup

Czy na tym koniec?

źródło: Naturalsociety.com

Źródło: http://stopsyjonizmowi.wordpress.com/2012/06/22/czy-wielki-producent-gmo-zaplaci-75-miliarda-dolarow-3-2/

Icons by N.Design Studio. Designed By Ben Swift. Powered by WordPress
RSS Zaloguj