Rząd Hiszpanii usiłuje zlikwidować obrót gotówkowy

Po polsku

stop-rfidCo jakiś czas na łamy portalu wraca temat likwidacji gotówki. Aktualnie wchodzą interesujące przepisy w Hiszpanii. Rząd ma nadzieje docisnąć obywateli tak, aby wyrwać trochę pieniędzy do tej pory ukrywanych w szarej strefie.

Aby osiągnąć cel wprowadzono drakońskie limity na operacje finansowe. Jest całkowity zakaz na gotówkowe transakcje powyżej 2500 euro. Oznacza to, że wszystkie transakcje powyżej muszą być przekazywane z wykorzystaniem systemu bankowego. Jest to też sygnał, że rząd hiszpański może zrobić użytek z wiedzy na temat danych transakcji o ile znajdą się w systemie komputerowym banków.
Rząd w Madrycie roczne oszustwa podatkowe szacuje na 70 miliardów euro i spodziewa się uzyskać tytułem dodatkowych wpływów ponad 8 miliardów euro. Aby wyplenić znane i w Polsce rozliczenia bez rachunku wprowadzono drakońskie kary za dowolne wykroczenie grozić będzie 5 tysięcy euro grzywny.

Jakby tego było mało Hiszpanie zostali zobowiązani do podania w urzędzie deklaracji na temat posiadanego majątku poza krajem w tym rachunków bankowych. Wykroczenia skarbowe będą traktowane jak zbrodnie i nie będzie już zwykle przyjmowanego 5 letniego okresu przedawnienia.

Zakusy hiszpańskiego fiskusa wskazują jak zachowuje się państwo w obliczu bankructwa. Kiedy trzeba spłacać lichwiarskie długi podnosi się podatki a gdy ludzie jakoś sobie radzą, aby utrzymać rozsądny poziom finansowania państwa to przeciwko nim zaczynają być stosowane wszystkie dostępne środki przymusu z odebraniem prywatności włącznie.

Likwidacja gotówki jest marzeniem rządzących. Wtedy system ulegnie uszczelnieniu. Trudno sobie wyobrazić skuteczną likwidację gotówki bez jednoczesnej implantacji chipów RFID. Być może w okresie przejściowym chipy będą również w dowodach osobistych, ale ze względu na wygodę i bezpieczeństwo będzie sugerowana implantacja.

Oczywiście wprowadzenie tych zmian będzie tłumaczone, jako walka z szarą strefą i oszustwami podatkowymi. Standardowo wdroży się retorykę, kto przeciw ten oszust i to zamknie dyskusję. Podobny proces obserwujemy przy próbach cenzurowania Internetu, kto przeciw ten pedofil.

Przypadek hiszpański jest bardzo niepokojący, bo trudno na prawdę wierzyć, że Polska pozostanie długo “zieloną wyspą”. Euro 2012 się kończy a gdy już usłyszymy ostatni gwizdek na Stadionie Narodowym nasz kraj zacznie dryfować w kierunku wyznaczonym przez Hiszpanię i prędzej czy później należy się spodziewać podobnych sankcji również w Polsce.

Źródło: http://latino.foxnews.com/latino/news/2012/06/22/spanish-govt-caps-cash-transactions-in-tax-evasion-crackdown/

Źródło: http://zmianynaziemi.pl/wiadomosc/rzad-hiszpanii-usiluje-zlikwidowac-obrot-gotowkowy

Icons by N.Design Studio. Designed By Ben Swift. Powered by WordPress
RSS Zaloguj