W Korei uczą się Talmudu

Po polsku

Talmud dla dzieci

Dr Jaakow Cohen (ד”ר יעקב כהן) z Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie otrzymał z rąk prezydenta Korei Południowej “Order Magnolii” - najwyższe koreańskie odznaczenie przyznawane przez Koreańską Akademię Nauk. Cohen jest polskim Żydem ocalałym z Shoah (Holokaustu), który po II wojnie światowej (w wieku 17 lat) wyemigrował do Izraela i wziął udział w wojnie o niepodległość w 1948 r.

Dzisiaj ten żydowski koreanista ma 81 lat, a został nagrodzony za promowanie przyjaznych stosunków między Koreą a Izraelem. Dr Cohen wykłada na wydziale studiów wschodnioazjatyckich Uniwersytetu Hebrajskiego. W przeszłości był ambasadorem Izraela w Seulu.
Uniwersytet Hebrajski jest jedyną uczelnią w Izraelu i na Bliskim Wschodzie, która prowadzi program badań koreańskich, w tym szkolenia językowe, studia nad historią, kulturą, religią, ekonomią i polityką zagraniczną obu państw koreańskich. W Jerozolimie studiuje wielu studentów z Korei Południowej.

Korea Południowa jest jedynym państwem na świecie poza Izraelem, w którym dzieci w szkołach obowiązkowo uczą się Talmudu. Talmud po koreańsku nazywa się tak: 탈무드탈무드.
Zdaniem koreańskich rodziców studiowanie Talmudu przez Żydów od dziecka tłumaczy żydowskie osiągnięcia naukowe, a Talmud jest ich zdaniem najlepszą gimnastyką dla młodego umysłu. Spory toczone przez żydowskich mędrców na kartach Talmudu uczą krytycznego myślenia i rozwijają zdolności intelektualne - tak uznało koreańskie ministerstwo edukacji wpisując Talmud do lektur szkolnych.

Zdaniem ambasadora Korei w Izraelu pana Young Sam Ma, Talmud pojawia się na półkach w koreańskich domach częściej niż w izraelskich. Zdaniem Jego Ekscelencji ambasadora Talmud promuje również wartości rodzinne (m.in. obowiązek kształcenia dzieci) i porządek, a są to wartości bliskie wszystkim Koreańczykom.
——–

O tym jak wzniosłe myśli znajdują się w Talmudzie można poczytać tutaj

Źródło: http://www.wicipolskie.org/index.php?option=com_content&task=view&id=7217&Itemid=56

Icons by N.Design Studio. Designed By Ben Swift. Powered by WordPress
RSS Zaloguj