Taizé-Sarajewo – serbskiemu patriarsze ekumenizm “wyszedł bokiem”

Po polsku

ekumaniaki1

Do nieoczekiwanych rezultatów doszło podczas zakończenia ekumenicznego spotkania w Sarajewie, ale najpierw zacznijmy po kolei.

Międzynarodowe Spotkanie dla Pokoju „w duchu Asyżu” – zostało organizowane w serbskim mieście Sarajewie przez włoską katolicką Wspólnotę św. Idziego – gdzie przebiegło pod hasłem „Przyszłość to życie razem”. Na trwającą trzy dni konferencję przybyli europejscy politycy, katoliccy kardynałowie i biskupi, muzułmańscy duchowni, prawosławni metropolici i przedstawiciele azjatyckich szamanistycznych religii. Wzięli oni udział w spotkaniach na tematy ekumenizmu i dialogu międzynarodowego oraz sytuacji na Bałkanach.

– W Sarajewie jak w soczewce widać całą złożoność życia we współczesnym mieście w epoce globalizacji – powiedział Marco Impagliazzo, prezydent Wspólnoty św. Idziego. – To nie tylko miasto XX wieku, które przeżyło trzy straszne wojny, ale obraz miasta przyszłości, gdzie obok siebie żyją różne kultury i religie. Oprócz polityków i duchownych do „Jerozolimy Europy”, która wygląda jak europejska metropolia i coraz mniej widać w niej ślady wojny, zjechało ponad tysiąc ludzi z całego kontynentu.

Ceremonię otwarcia poprzedziły nabożeństwa w katolickich, prawosławnych i muzułmańskich świątyniach. Podczas mszy w katolickiej katedrze Serca Jezusowego doszło do historycznego gestu. W nabożeństwie prowadzonym przez kardynała Vinko Puljicia, arcybiskupa Sarajewa, wziął udział patriarcha Ireneusz, głowa serbskiej Cerkwi prawosławnej, który gościł w tym mieście po raz pierwszy. Po mszy obaj duchowni się wyściskali i wygłosili wspólny apel.

– Pokażmy, że wiemy, co to znaczy być chrześcijanami – mówił Ireneusz. – Pokażmy, że nasza miłość bliźniego i wiara w pokój oraz przebaczenie rzeczywiście odróżnia nas od świata – dodał. (Za: rp.pl)

Podczas spotkania doszło do tradycyjnego już pogańskiego rytuału wspólnego zapalenia ognia.

mod_1484

.

KONFLIKT ZAMIAST POKOJU

Ostrym konfliktem bośniackich zwierzchników muzułmanów i prawosławnych zakończyło się doroczne spotkanie religii na rzecz pokoju w duchu Asyżu.

Tym razem odbyło się ono w Sarajewie, mieście-symbolu wojny na Bałkanach. W ostatnim dniu spotkania zabrał głos wielki mufti Bośni Mustafa Cerić, który zapewnił, że tamtejsi muzułmanie są zwolennikami pojednania i zgodnego współistnienia wyznawców różnych religii, pod warunkiem jednak, że Serbowie przeproszą ich za wyrządzone krzywdy. Słowa te spotkały się z żywą reakcją serbskiego biskupa prawosławnego Grigorije, który zarzucił miejscowym muzułmanom systematyczną islamizację Bośni i Hercegowiny. „Chcecie ją przekształcić w państwo muzułmańskie. Sam słyszałem, jak rozmawialiście na ten temat z Amerykanami” – powiedział prawosławny hierarcha.

Wczorajszy spór na zakończenie międzyreligijnego spotkania nie był niestety odosobniony. Już w poniedziałek doszło do ostrej wymiany zdań między patriarchą Serbskiej Cerkwi Prawosławnej Ireneuszem i burmistrzem Sarajewa Aliją Behmenem. Prawosławny hierarcha zauważył, że chrześcijanie w tym mieście są zagrożeni. Tytułem przykładu podał los prawosławnych Serbów, których obecność w Sarajewie została zredukowana praktycznie do zera. Burmistrz miasta odmówił komentarza na temat obecności Serbów, a prawosławnego patriarchę wyzwał od bluźnierców. (Za: ekumenizm.wiara.pl)

No cóż, jak to mówią Polacy – “musztarda po obiedzie”, ta akurat musztarda była bardzo gorzka. Najpierw kolejna już zdrada Prawosławia jakiej dokonali prawosławni hierarchowie z patriarchą Ireneuszem i arcybiskupem Cypru Chryzostomem na czele, a teraz nieudana próba bronienia swej godności. Za późno… propagandziści ze Światowej Rady Kościołów już rozesłali po świecie zdjęcia, wideo-nagrania z tego ekumenicznego spektaklu. -red.PP

———————

dsc_0508.

Poganie wszelkiej maści stawiają ofiarę dla wspólnego dla nich wszystkich boga - lucyfera. Jak niżej można zobaczyć, Prawiesławni Biskupi starają się dorównać do reszty duchowego śmietniska.

dsc_16851 dsc_16421dsc_17401

1347554106_2

1347554165_4

dsc_1673dsc_1736img_0528

1347554156_7

32fc5a3b-298a-495e-8e87-01730dbeda38_mw1024_mh768_s

1347554108_5

b290d4ad-6a07-47ad-ad93-f9873d5de777_mw1024_mh768_s

Źródło: http://prawoslawnypartyzant.wordpress.com/2012/09/16/taize-sarajewo-serbskiemu-patriarsze-ekumenizm-wyszedl-bokiem/

Icons by N.Design Studio. Designed By Ben Swift. Powered by WordPress
RSS Zaloguj