Słowacja: spór o św. Cyryla i Metodego. Bank Centralny nie ustąpi KE

Po polsku

Pod presją opinii publicznej, episkopatu i polityków Narodowy Bank Słowacki (NBS) postanowił w piątek odrzucić zalecenia Komisji Europejskiej dotyczące projektu nowej monety.

Na projekcie monety z wizerunkami świętych Cyryla i Metodego pozostaną krzyże na ornatach i aureole nad ich głowami.

„Rada Narodowego Banku Słowacji wysyła do Brukseli pierwotny projekt, zdając sobie sprawę, że  Komisja Europejska może go odrzucić. Niemniej presja słowackiego społeczeństwa jest tak niewyobrażalna, że musimy ją respektować, nawet jeśli podejmujemy ryzyko, że moneta nie zostanie wydana” – oświadczyła rzeczniczka NBS Petra Pauerova.

Skandal wybuchł 17 listopada kiedy słowackie media ujawniły, że projekt monety o nominalnej wartości 2 euro, która ma zostać wydana w maju przyszłego roku przez Narodowy Bank Słowacki (NSB) w związku
z 1150 rocznicą przybycia obu świętych na Morawy, musi zostać zmieniony.

Z ornatów obu świętych ma zniknąć znak krzyża a znad ich głów – aureole. Petra Pauerova powiedziała wówczas „że Komisja Europejska przychylając się do +propozycji niektórych krajów Wspólnoty + zaleciła usunięcie wspomnianych atrybutów z pierwotnego projektu monety. Ponieważ moneta zostanie dopuszczona do obiegu we wszystkich krajach strefy euro, jej projekt powinien respektować zasady
+neutralności religijnej+ ” – wyjaśniła dziennikowi „Pravda” Petra Pauerova.

Oświadczenie Narodowego Banku Słowacji wywołało burzę medialną i społeczną w kraju. Oburzeni Słowacy zasypywali ministerstwo spraw zagranicznych i redakcje mediów elektronicznych tysiącami maili i telefonów żądając aby władze nie ustępowały Brukseli.

Słowacki episkopat nie zawahał się użyć słowa „hańba”. „Rezygnację z podstawowych atrybutów towarzyszących wyobrażeniom świętych Cyryla i Metodego uznajemy za brak respektowania chrześcijańskich tradycji Europy” – stwierdził z oburzeniem rzecznik episkopatu Jozef Kovaczik.

Za powrotem do pierwotnego projektu i nie ustępowaniem Brukseli opowiedziały się wszystkie ugrupowania polityczne. Dyskusję zapoczątkowała chadecja, żądając aby premier Robert Fico poruszył całą sprawę na unijnym szczycie. Rządzący, lewicowy „SMER” poparł zalecenie wszystkich ugrupowań parlamentarnych.

Oliwy do ognia dolała eurodeputowana Słowacji Anna Zaborska, która ujawniła słowackim mediom, że przeciw pierwotnemu projektowi monety wypowiedziały się negatywne dwa kraje: Grecja i Francja, co wywołało falę kolejnych polemik w mediach.

„Przykro o tym mówić ale jeśli te dwa kraje nie akceptują chrześcijańskich korzeni Europy to niech nie wprowadzają tej monety do obiegu” – napisał słowacki dziennik „SME”.

(…)

Źródło: http://wiadomosci.onet.pl/swiat/slowacja-spor-o-cyryla-i-metodego-bank-centralny-n,1,5313675,wiadomosc.html

Icons by N.Design Studio. Designed By Ben Swift. Powered by WordPress
RSS Zaloguj