Projekt Echelon: największa znana ludzkości sieć wywiadu elektronicznego

Po polsku

O istnieniu potężnego elektronicznego szpiega świat dowiedział się w sierpniu 1988 roku. Opowiedziała o nim po raz pierwszy Margaret Newsham, pracownica amerykańskiej bazy wywiadu Menwith Hill. Zgodnie z jej relacją podsłuchiwani mieli być wszyscy: politycy, biznesmeni jak i zwykli obywatele.
Dziś wiemy już, że Wielki Brat ma imię – nazywa się Echelon…

spy

Projekt Echelon to największa znana ludzkości sieć wywiadu elektronicznego, która przechwytuje krążące na świecie informacje. System powstał przy udziale USA, Wielkiej Brytanii, Kanady, Australii i Nowej Zelandii, a zarządzany jest przez amerykańską służbę wywiadu NSA.

Jednostki Echelonu znajdują się także w Niemczech (ich zadaniem ma rzekomo być przechwytywanie wiadomości z kanałów niemieckiej telekomunikacji i przyległej części Europy Środkowo-Wschodniej). Największa stacja nasłuchowa systemu Echelon znajduje się jednak w Menwith Hill w Północnym Yorkshire w Zjednoczonym Królestwie, niedaleko Harrogate. Rolą tej stacji jest szpiegowanie komunikacji w całej Unii Europejskiej.

Echelon skanuje linie komunikacyjne, które są rutynowo stosowane do wysyłania faksów, e-maili, prowadzenia czatów internetowych jak i dalekobieżnych połączeń telefonicznych. Prawdopodobnie system gromadzi i przetwarza średnio 3 miliardy przekazów elektronicznych na dobę. W zgromadzonych informacjach szuka wyrazów według określonych kluczowych słów np. “bomba”, “atak”, “terroryzm” lub zapisuje rozmowę telefoniczną (jeśli jest w innym języku, istnieje możliwość jej tłumaczenia w czasie rzeczywistym). Zebrane lokalnie informacje z całego świata przesyłane są do centrali w Fort Meade, gdzie znajduje się główna siedziba NSA.

big-spyMapa przedstawia elementy systemu Echelon rozmieszczone na całym świecie. (fot. pcformat.pl)

W prasie można było przeczytać wiele na temat Projektu Echelon. Jeden z dziennikarzy próbujących rozwikłać tajemnicę “wielkiego brata”, Patrick S. Poole, napisał kilka artykułów na jego temat (m.in. w “New York Times”). W jednym z nich czytamy, że:

System Echelon jest bardzo prosty. Stacje odbiorcze rozrzucone są po całym świecie. Wyselekcjonowane przez komputery informacje wędrują do analityków, którzy przyglądają się im i wybierają te, które powinny zainteresować szefów wywiadu.

Choć Echelon z założenia ma wykrywać aktywność terrorystów i rządów dyktatorskich, jest używany także do innych celów, m.in. szpiegostwa politycznego, wywiadu gospodarczego i inwigilacji prywatnego życia zwykłych obywateli. Co gorsza Echelon pomimo upadku bloku komunistycznego – pierwotnego celu swojego działania – istnieje nadal i rozwija się.

.

http://orwellsky.blogspot.se

Dobry komentarz, znaleziony na stronie:
http://www.youtube.com/watch?v=ETJhaUCC8uQ
(tamże film o konspiracji Echelon)

Lucjan47:
Nie potrzeba Echelon’a. Miliony ludzi sami uwielbiają odsłaniać swoje sekrety, szczegóły z życia. Niczym ekshibicjoniści prezentują siebie i swoich bliskich i znajomych na różnych Twitter’ach, Facebook’ach i innych tego rodzaju bazach danych. Różne służby mają ułatwione zadanie. A Echelon, czyli globalna sieć wywiadu elektronicznego jest tylko dopełnieniem totalnej inwigilacji. Nawet ten komentarz może być podglądany z uwagi na słowa-klucze: chociażby “Echelon”, “inwigilacja”, “wywiad”.

Admin.


——-

Więcej informacji na stronie źródłowej.

Źródło: http://marucha.wordpress.com/2013/02/03/projekt-echelon-najwieksza-znana-ludzkosci-siec-wywiadu-elektronicznego/

Icons by N.Design Studio. Designed By Ben Swift. Powered by WordPress
RSS Zaloguj