„Organy do przeszczepów pobierane są od osób żywych”

Po polsku

mid_18212Nie istnieje śmierć pnia mózgu, a organy do przeszczepów pobierane są od osób żywych – stwierdził prof. Jan Talar podczas sympozjum naukowego w Poznaniu. Słowa obalające jeden z największych współczesnych mitów, który stoi u podstaw transplantologii spotkały się z oburzeniem części środowiska medycznego, a lewicowe media poinformowały o tym wydarzeniu nazywając go skandalem.

Prof. Talar zarzucił lekarzom, że pacjentów z podejrzeniem śmierci pnia mózgu nie ratują tak intensywnie, jak powinni. – Nie udało się w XXI wieku pobrać narządów od osoby zmarłej, a więc co robimy? Pobieramy narządy od osoby żyjącej – podkreślił.

Jak relacjonują media, stwierdzenie to wywołało ogromne oburzenie wśród anestezjologów obecnych na sympozjum. Lekarze zarzucają profesorowi, że w ich opinii nie przedstawił żadnych dowodów na poparcie swoich tez. Medycy obecni na sympozjum utrzymują, że orzekanie śmierci pnia mózgu jest obwarowane wieloma rygorystycznymi przepisami i nie może tu być mowy o zaniedbaniach. Organy do przeszczepu pobiera się tylko w przypadku, gdy rodzina pacjenta wyrazi taką zgodę.

W zeszłym roku w Polsce organy pobrano od 615 osób – media nazywają je „zmarłymi dawcami”.

Źródło: wp.pl, Fakty TVN
pam
http://www.pch24.pl

Źródło: http://marucha.wordpress.com/2013/10/08/organy-do-przeszczepow-pobierane-sa-od-osob-zywych/

Icons by N.Design Studio. Designed By Ben Swift. Powered by WordPress
RSS Zaloguj