Anglia: Policjanci-poganie dostaną wolne w Halloween

Po polsku

Funkcjonariusze z angielskiej i walijskiej policji, wyznawcy Thora, Odyna albo innych pogańskich bogów, będa mogli wziąć wolne w Halloween i w dzień przesilenia letniego – zdecydowało brytyjskie MSW. To odpowiedź na apele wyznawców pogańskich religii, którym praca przeszkadzała w celebrowaniu wiary.

halloween-maskNie ma oczywiście nic za darmo – wolne dni zostaną funkcjonariuszom odliczone od urlopu. Ale od niedzieli wiccanie i druidzi otrzymali prawo do święcenia swoich dni świętych tak, jak chrześcijanie.

Rozporządzenie brytyjskiego ministerstwa spraw wewnętrznych ucieszyło niektórych policjantów. Policjant z Hertfordshire Andy Pardy, który czci skandynawskich bogów Odyna, Thora i Freię w ubiegłym tygodniu na spotkaniu w ministerstwie apelował o większe uznanie praw pogańskich policjantów.

- Pogaństwo nie polega na typowym dla ruchu New Age przytulaniu się do drzew – tłumaczył Pardy w rozmowie z pismem “Police Reviev”. – To nie tajemnicze, straszne zło, jak się ludziom wydaje, tu nie chodzi o tańce wokół ogniska – argumentował.

Ponadto władze uznały oficjalnie Organizację Policjantów Pogan, która broni praw funkcjonariuszy i ich rodzin. W samej Anglii i Walii jest około 35 tys. praktykujących pogan.

MM/Dz

Źródło: http://www.bibula.com/?p=11621

Icons by N.Design Studio. Designed By Ben Swift. Powered by WordPress
RSS Zaloguj