Rosja: Cerkiewny (?) kalendarz ze… Stalinem!

Po polsku

s1Rosyjska Cerkiew prezentuje ciepły stosunek względem Józefa Wissarionowicza Stalina. Podjęła się ona wydania kalendarza poświęconemu w całości Stalinowi. Wydawcą jest moskiewskie wydawnictwo “Dostoinstvo” (dostojeństwo).

Wydrukowaniem niecodziennego kalendarza zajęła się drukarnia Ławry Troicko-Siergiejewskiej z Centrum Publikacji Patriarcha. Każdy miesiąc roku zdobi inne zdjęcie Stalina. Wódz pokazany jest zarówno jako nastolatek (styczeń i luty), jak też starszy, posiwiały, znany całemu światu, dyktator (ostatni kwartał roku).

Rosyjskie społeczeństwo w większości krytycznie odnosi się do tej kalendarzowej publikacji. Wydawnictwo, Cerkiew, a nawet drukarnię zalała ostra fala krytyki.

Józef Stalin przez większą część swojego życia był nie tylko ateistą, ale mordercą narodu Rosyjskiego i zaciekłym wrogiem wszystkiego co łączy się z jakimkolwiek wyznaniem. Jednak młode lata Stalina nie wskazywały na tak drastyczną zmianę osobowości Gruzina. W młodym wieku udało się Stalinowi zdobyć stypendium na seminarium w dzisiejszym Tbilisi (1894 r.). Porzucił jednak wiarę już na pierwszym roku, czego konsekwencją było późniejsze wydalenie go z seminarium i przyłączenie się Stalina do Socjaldemokratycznej Partii Robotniczej Rosji. Tam stał się rewolucjonistą, ateistą, ale i strategiem wojennym.

Był to jednak stosunkowo krótki epizod z jego życia. Zarówno przed, jak i w latach po II Wojnie Światowej, Stalin doprowadził do śmierci ok. 40 milionów Rosjan. „Zasłużył” się też wysadzeniem w powietrze największego w Rosji prawosławnego soboru.

Cerkiewne wydawnictwo twierdzi, że kalendarz „Stalin 2014” jest… doskonałym prezentem. Kosztuje 200 rubli w Rosji lub 50 hrywien (teoretycznie) na Ukrainie (ok. 14 złotych). Dostępny jest tylko i wyłącznie w sklepach w Moskwie i w St. Petersburgu. Na razie brak informacji, jaką (i czy w ogóle) popularnością cieszy się cerkiewno-stalinowski kalendarz.

ChS
Źródło korrespondent.net i telegraf.by

Źródło: http://redakcjapartyzant.wordpress.com/2014/01/12/cerkiewny-kalendarz-na-2014-rok-foto/

.s4

.s2

.Ostania strona w powiększeniu. Widać kto wydał ten kalendarz.s3

Źródło: http://www.pch24.pl/rosja--cerkiewny-kalendarz-ze----stalinem-,20480,i.html

Icons by N.Design Studio. Designed By Ben Swift. Powered by WordPress
RSS Zaloguj