Badania religijności Polaków

Po polsku

Jesteśmy najbardziej wierzącym narodem w Unii Europejskiej - wynika z najnowszych badań KAI. Ale wiara Polaków jest wybiórcza. Na 92 procent wierzących, ponad połowa nie wierzy w piekło. Połowa Polaków nie uważa też za złe stosowanie środków antykoncepcyjnych, choć kościół jest ich przeciwnikiem.

92 proc. Polaków uważa się za wierzących . To najwyższy współczynnik w Unii Europejskiej. W porównaniu z latami 80-tymi bardzo wzrosła liczba dzieci przystępujących do pierwszej komunii, a porównaniu z 90-tymi - stopień zaufania do kościoła.

Jednak jak wytyka ostatnie wydanie “Gościa Niedzielnego” Polacy wybierają w wierze to, co im się podoba. Aż 45,2 proc. badanych nie wierzy w piekło. “53 proc. badanych uważa, że nie ma absolutnych zasad określających, co jest dobre, a co złe, i uważa, że rozstrzyganie o tym jest indywidualną sprawą człowieka” - czytamy w “Gościu Niedzielnym”.

Ściśle związane są z tym konkretne zachowania w życiu codziennym. Nie wszyscy z deklarujących wiarę katolicką uznają za grzech zdradę partnera czy dokonanie aborcji. I tak spośród ankietowanych osób 88,7 proc. odrzuca niewierność małżeńską, aborcję - 67,9 proc., eutanazję - 60,5 proc., rozwód - 55,5 proc., a zapłodnienia in vitro nie akceptuje tylko 38,5 proc.

kc

Źródło: http://www.dziennik.pl/wydarzenia/article421632/Bog_istnieje_ale_piekla_nie_ma.html

Icons by N.Design Studio. Designed By Ben Swift. Powered by WordPress
RSS Zaloguj