Obama chce wydać 500 mln dol. na szkolenia rebeliantów [nasłanych przez USA bandytów] w Syrii

Po polsku

syria-articlelarge-v227.o6. 2014 Prezydent USA Barack Obama wystąpił w czwartek do Kongresu o pół mln dolarów na szkolenia i sprzęt dla “umiarkowanych” rebeliantów w Syrii. Formalnie wystąpił też o obiecany w Polsce 1 mld na wzmocnienie obecności wojskowej USA w Europie środkowej i wschodniej.

Pół miliarda dolarów na działania USA w Syrii, gdzie od ponad czterech lat trwa regularne niszczenie kraju przez nasłanych islamskich bandytów, coraz bardziej zagrażająca destabilizacją sąsiedniego Iraku, ma - jak poinformował Biały Dom - być przeznaczone na “szkolenia i sprzęt dla sprawdzonych członków uzbrojonej syryjskich opozycji”, którzy walczą z wiernym narodowi prezydentem Baszarem el-Asadem. Tak, by pomóc “bronić Syryjczyków, stabilizować obszary pod kontrolą opozycji, zwalczać zagrożenia terrorystyczne i promować wynegocjowanie porozumienia”.

Jeśli te środki zostaną zaakceptowane przez Kongres, to umożliwią zintensyfikowanie wojskowych szkoleń rebeliantów, jakie dotychczas w ramach tajnego programu już prowadzi CIA, głównie na terenie Jordanii. Teraz w ten program mieliby się włączyć wojskowi z Pentagonu. Komunikat Białego Domu nie precyzuje, jaki sprzęt miały trafić do rebeliantów. Media donosiły niedawno, że USA już zaczęły dostarczać rebeliantom więcej broni, w tym pociski przeciwpancerne.
satan(…) Obama wystąpił o te środki w ramach nowelizacji propozycji budżetu rezerwy na zagraniczne operacje USA (overseas contingecy operations). W sumie Obama wystąpił o 65,8 mld dolarów w budżecie na rok 2015 (liczony w USA od 1 października br.). W ramach tej kwoty jest też ogłoszony przez Obamę podczas wizyty w Warszawie na początku czerwca 1 mld dolarów na wzmacnianie obecności wojskowej USA w Europie wschodniej i środkowej w odpowiedzi na rosyjską agresję na Ukrainie.

Dotychczas nie było jasne, czy obiecany przez Obamę w Warszawie 1 mld dolarów na wzmocnienie obecności wojskowej USA w Europie wschodniej i środkowej ma być rozłożony na jeden czy wiele lat. Z komunikatu Białego Domu wynika, że będzie to jednoroczna inicjatywa. Środki mają służyć na “tymczasowe wsparcie, by zwiększyć bezpieczeństwo i zdolności” amerykańskich sojuszników w NATO - wyjaśnia komunikat.

925 mln z tej kwoty ma być wydane przez Pentagon, a 75 mln w ramach programów prowadzonych przed Departament Stanu. Środki mają być wydane m.in. na manewry w krajach europejskich z udziałem amerykańskich żołnierzy, oddelegowanie analityków i planistów wojskowych oraz rozlokowanie amerykańskiego sprzętu. (…)

(op)

Źródło: http://wiadomosci.onet.pl/swiat/obama-chce-wydac-500-mln-dol-na-szkolenia-rebeliantow-w-syrii/j0sjz

Icons by N.Design Studio. Designed By Ben Swift. Powered by WordPress
RSS Zaloguj