Jak Ukraina broni się przed bankructwem

Po polsku

ss12.12.2014 Pierwszy budżet nowego rządu na Ukrainie przewiduje drastyczne cięcia socjalne. Premier Jaceniuk chce w ten sposób przeznaczyć więcej środków na obsługę długów. Zakłada się masową prywatyzację.

Pieniędzy publicznych wystarczy jeszcze przez kilka tygodni. Międzynarodowy Fundusz Walutowy dostrzega dziurę w budżecie na sumę 15 miliardów dolarów, która ma być ‘krótkoterminowo zatkana’. Unia Europejska chce dopłacić, jednakże jest zaskoczona wymiarem potrzeb finansowych.

Nowy rząd przedstawił swój pierwszy budżet. Kilka dni temu Jaceniuk przygotował swój kraj na olbrzymie zmiany. Budżet jest faktycznie oświadczeniem bankructwa, w którym ukraińskie państwo wypowiada umowę społeczną, gdyż przedsięwzięte środki zaradcze uderzają przede wszystkim w tych, którzy państwa potrzebują: w emerytów, chorych i dzieci.

Przedstawiony program przewiduje m.in.:

— Czas nauki szkolnej ma być skrócony z 11 do 9 lat. Szkolnictwo będzie sprywatyzowane.

— Nie będzie obiadów dla dzieci w szkołach i dla pacjentów w szpitalach. Ochrona zdrowia będzie częściowo sprywatyzowana.

— Ulgi dla emerytów będą odebrane. Kobiety mają pracować 10, a mężczyźni 5 lat dłużej. Wszystkie emerytury mają zostać ‘zamrożone’. To jest szczególnie ciężkie, bo Ukraina w sytuacji katastrofy gospodarczej musi spodziewać się wysokiej inflacji.

— W służbie publicznej ma dojść do masowych zwolnień. Sędziowie, prokuratorzy i policjanci muszą liczyć się z redukcją etatów. W parlamencie ma zasiadać nie 450, lecz 150 posłów.

— Równocześnie ma być uproszczony system podatkowy. Małe i średnie zakłady będą zwolnione z płacenia podatków przez dwa lata.

Kierunek ‘uderzenia’ w nowej strategii gospodarczej jest jednoznaczny. Najważniejsze części zadań państwowych mają zostać sprywatyzowane. Nowa minister finansów, bankowiec US-Investment, Natalia Jaresko już kilka miesięcy temu wskazywała na korzystne warunki do inwestowania na Ukrainie. Także minister gospodarki i handlu przychodzi z Investment - Banking.

Przetłumaczył: Zygmunt Białas .

Link do niemieckiej wersji: http://deutsche-wirtschafts-nachrichten.de/2014/12/11/ukraine-kaempft-gegen-pleite-drastische-einschnitte-fuer-rentner-kranke-und-kinder/

Icons by N.Design Studio. Designed By Ben Swift. Powered by WordPress
RSS Zaloguj