Skandal w nowosybirskim teatrze. Jezus Chrystus kuszony przez półnagą Wenus. Tysiące ludzi wyszły na ulice

Po polsku

demonstracja-w-nowosybirsku-przeciwko-sztuce

Skandal wywołała opera Ryszarda Wagnera “Tannhäuser”, która zdaniem duchownych obrażała uczucia religijne. Dyrektor Teatru Opery i Baletu w Nowosybirsku stracił dziś stanowisko, po tym jak kilka tysięcy ludzi wyszło na ulice miasta w obronie cerkwi i Prawosławia.

Batalia o sztukę trwała od stycznia, kiedy to miejscowy metropolita Tichon zarzucił artystom, że sztuka godzi w wartości chrześcijańskie. Reżyser spektaklu Teofil Kuljabin przeniósł akcję opery z czasów średniowiecza we współczesność, a tytułowego bohatera - w oryginale rycerza i śpiewaka - uczynił reżyserem filmu erotycznego pt. “Grota Wenus”, którego głównym bohaterem jest Jezus Chrystus, spędzający czas na przyjemnościach w grocie z półnagą Wenus.

Duchowny złożył w tej sprawie doniesienie do prokuratury o popełnieniu przestępstwa. Wszczęto śledztwo, a sprawą zainteresowało się rosyjskie ministerstwo kultury.
Spektaklu broniło wielu rosyjskich artystów. Sam reżyser tłumaczył, że jest to współczesna interpretacja, mająca na celu przybliżenie widzom XIX-wiecznej opery.

Tysiące ludzi w obronie Cerkwi

Dzisiaj na ulice Nowosybirska wyszło kilka tysięcy ludzi. Nieśli flagi, patriotyczne transparenty, niektóre z wizerunkiem prezydenta Władimira Putina. “Cerkiew Prawosławna jest fundamentem wielkiej rosyjskiej kultury” - brzmiało jedno z haseł protestu.

Z powodu kontrowersji wokół sztuki minister kultury Władimir Medinski zwolnił dziś ze stanowiska dyrektora Teatru Opery i Baletu w Nowosybirsku.

Źródło: http://www.tokfm.pl/Tokfm/1,103086,17678093,Skandal_w_nowosybirskim_teatrze__Jezus_Chrystus_kuszony.html

Icons by N.Design Studio. Designed By Ben Swift. Powered by WordPress
RSS Zaloguj