Bergoglio po spotkaniu z Putinem zapowiedział chęć wspólnego świętowania Wielkanocy katolików z prawosławnymi

Po polsku

bergoglio-cache-la-croix

Bergolio podczas wizyty w Izraelu.  Aby powiekszyć, naciśnij na obrazek.

Katolicy są gotowi do dyskusji na temat zjednoczenia daty Wielkanocy dla wszystkich chrześcijan na świecie, powiedział Franciszek.

Według niego, Wielkanoc (Zmartwychwstanie Chrystusa) powinna być obchodzona w tym samym dniu „w Rzymie, Konstantynopolu i w Moskwie”, pisze Corriere della Sera.

„W przeciwnym razie brzmi to, jak żart” - powiedział papież. „Kiedy spotykają się katolicy i prawosławni, pada pytanie – czy Twój Chrystus już zmartwychwstał? I katolicy odpowiadają – tak w zeszłym tygodniu”.

Dziennik zwraca uwagę, że ewentualnym wspólnym terminem będzie trzecia niedziela kwietnia. Ten temat może być przedmiotem dyskusji w Radzie Ekumenicznej w 2016 roku.

Prawosławny świętują Wielkanoc według kalendarza juliańskiego, a katolicy gregoriańskiego. Ostatni dzień Wielkanocy jest obliczany w oparciu o pełnię księżyca po równonocy wiosennej w marcu. U prawosławnych jest inaczej. Na przykład w tym roku, katolicy świętowali Wielkanoc 5 kwietnia, a prawosławni - 12.

Ideę jednolitych obchodów Wielkanocy poparł także duchowny koptyjskiego Kościoła prawosławnego, patriarcha Aleksandr Teodor II (Tavadros), podaje Kanał 9. Przypomnijmy, iż w środę prezydent Rosji Władimir Putin podczas wizyty we Włoszech spotkał się z papieżem Franciszkiem. Przywódca Rosji spóźnił się na spotkanie o godzinę. Franciszek, za pośrednictwem prezydenta Rosji, przekazał najlepsze życzenia patriarsze Cyrylowi.

Szef rosyjskiego państwa i papież wymienili się prezentami. Putin podarował Franciszkowi wizerunek Chrystusa Zbawiciela i kilku tomów Encyklopedii Prawosławnej. Papież dał Putinowi medalion z wizerunkiem anioła, który „przynosi pokój i sprawiedliwość oraz solidarność i ochronę przed zagładą”.

Źródło: http://zmianynaziemi.pl/wideo/papiez-po-spotkaniu-putinem-zapowiedzial-mozliwosc-wspolnego-swietowania-wielkanocy-katolikow-

Icons by N.Design Studio. Designed By Ben Swift. Powered by WordPress
RSS Zaloguj