Rosyjscy deputowani domagają się zwrotu Hagia Sophia chrześcijanom

Po polsku

Hagia SophiaDeputowani rosyjskiej Dumy Państwowej domagają się aby najsłynniejszy zabytek Stambułu wrócił na własność lokalnej wspólnoty chrześcijańskiej.

“Oczekujemy od strony tureckiej przyjaznego kroku - zwrócenia katedry konstatnynopolitańskiej Bożej Mądrości dla Cerkwi chrześcijańskiej. Strona rosyjska gotowa jest uczestniczyć materialnie, a także sprowadzić dla odnowienia światowego zabytku chrześcijaństwa najlepszych rosyjskich konserwatorów i uczonych. Taki krok pomógłby Turcji i islamowi zademonstrować, ze dobra wola jest ponad polityką” - oświadczyła sama Komunistyczna Partia Federacji Rosyjskiej, której deputowani poparli inicjatywę przywrócenia pierwotnego charakteru monumentalnego gmachu.

Powstał on w obecnej formie za panowania bizantyjskiego cesarza Justyniana Wielkiego w VI wieku jako Kościół Mądrości Bożęj. Po upadku cesarstwa wraz ze zdobyciem Konstantynopola przez Turków w 1453 r. i jego przemianowaniem na Stambuł, urządzono w nim meczet. Osmanowie wybudowali wokół niego w XVI w. cztery minarety. W 1934 r. prowadzący kampanię sekularyzacji Turcji Mustafa Kemal Ataturk zorganizował w gmachu muzeum, którym jest do dzisiaj.

unian.net/kresy.pl

Źródło: http://www.kresy.pl/wydarzenia,polityka?zobacz%2Frosyjscy-deputowani-domagaja-sie-zwrotu-hagia-sophia-chrzescijanom

Icons by N.Design Studio. Designed By Ben Swift. Powered by WordPress
RSS Zaloguj