Na Ramadan wypuście niewinnych chrześcijan z więzień

Po polsku

Międzynarodowe Towarzystwo ds. Praw Człowieka (IGFM) zaapelowało do rządów państw islamskich o uwolnienie chrześcijan przebywających w więzieniach. 22 sierpnia rozpoczął się muzułmański miesiąc postu - Ramadan.

prisonPodczas trwania Ramadanu jest zwyczaj zwalniania więźniów. Obecnie w więzieniach Iranu przebywa wielu konwertytów, którzy przeszli z islamu na chrześcijaństwo. Ponadto w Pakistanie więzieni są chrześcijanie, skazani na karę śmierci na mocy tzw. ustawy o bluźnierstwie.

IGFM przekazało swój apel do Organizacji Konferencji Islamskich skupiającej 57 państw członkowskich a zwłaszcza do rządu Egiptu o ochronę chrześcijańskich Koptów w kraju. Sześciu z nich skazano na trzy lata więzienia i pracę przymusową za to, że w ramadanie przez cały dzień mieli czynną swoją kawiarnię. IGFM zwraca uwagę, że nie jest to naruszeniem przepisów prawnych, bowiem nakaz postu w Ramadanie dotyczy tylko muzułmanów.

Podobna sytuacja jest w Egipcie, gdzie wydano ostatnio wyroki na dwóch prawosławnych duchownych koptyjskich. Jeden z nich został skazany przez oficjalny sąd na pięć lat więzienia za to, że udzielił ślubu młodej parze, gdzie kobieta była muzułmanką, która tajnie przeszła na chrześcijaństwo. Drugi natomiast, wiejski proboszcz, był szykanowany przez miejscowych notabli, ponieważ zamierzał poświęcić nowo wybudowaną kaplicę. Przeciwnicy księdza doprowadzili do tego, że duchowny islamski wydał „fatwę” orzekającą, że Koptowie nie mają prawa do święcenia nowych kaplic. Z obawy o życie kapłan musiał opuścić wieś.

MaRo/Ekai.pl

Źródło: http://www.fronda.pl/news/czytaj/na_ramadan_wypuscie_niewinnych_chrzescijan_z_wiezien

Icons by N.Design Studio. Designed By Ben Swift. Powered by WordPress
RSS Zaloguj