Francja: policja oskarża katolickiego księdza o gloryfikowanie terroryzmu

Po polsku

islamic-state-message-to-france

Francuska policja zabezpieczyła dane z serwera, na którym znajdowała się strona internetowa prowadzona przez katolickiego księdza Guy’a Pagèsa - badacza i krytyka islamu. Jak oficjalnie tłumaczono, była ona „apologią terroryzmu”.

Ksiądz Guy Pages znany jest we Francji jako badacz i krytyk islamu. W 2003 roku przez rok pełnił posługę duszpasterską w Republice Dżibuti , a po powrocie do Francji zajął się popularyzacją wiedzy o doktrynie islamu. Stworzył stronę „Islam & Vérités”, na której regularnie publikował materiały krytyczne wobec Koranu, Hadis i szariatu, a także ostrzegające przed terroryzmem. Zaznaczał, że przemoc jest akceptowana przez tradycję islamską.

Działania księdza zwróciły uwagę francuskiej lewicy. Jego strona internetowa stała się celem ataków hakerskich, a jemu samemu grożono śmiercią. Niedawno, na mocy trwającego we Francji stanu wyjątkowego, francuska policja zabezpieczyła dane z serwera, na którym znajdowała się strona księdza Pages. W uzasadnieniu jako oficjalny powód podano „apologię terroryzmu”.

Akcji policji miała miejsce niedługo po tym, jak ks. Pagès opublikował list otwarty do socjalistycznego premiera Francji Manuela Vallsa, którego zdaniem Francuzi wkrótce zobaczą rozkwit nowoczesnego, otwartego i tolerancyjnego islamu, zgodnego z republikańskimi zasadami wolności, równości i laicyzmu.

Tezom tym zaprzeczył m.in. imam Wielkiego Meczetu w Paryżu. Ks. Pagès przypomniał, że założyciel grupy Braci Muzułmanów, Hasan al-Banna, nauczał, że „islam jest dogmatem i jest kultem, jest ojczyzną i narodowością, religią i państwem, duchowością i działalnością”. „Kto mówi prawdę, pan czy Hasan al-Banna?” – napisał duchowny w liście otwartym, opublikowanym na łamach „Nouvelles de France”.

Pch24.pl / Kresy.pl

Źródło: http://www.kresy.pl/wydarzenia,europa-zachodnia?zobacz/francja-policja-oskarza-katolickiego-ksiedza-o-gloryfikowanie-terroryzmu

Icons by N.Design Studio. Designed By Ben Swift. Powered by WordPress
RSS Zaloguj