TW „Janusz” nie będzie już biskupem

Po polsku

To wydarzenie bez precedensu w najnowszych dziejach Kościołów chrześcijańskich w Polsce – pisze dziennik “Polska”. Luterański biskup zostanie odwołany z urzędu, bo był agentem SB.

teczki1_txt

Był gorliwy, przez 17 lat donosił nie tylko na innych duchownych luterańskich,  ale i na katolików, z którymi miał kontakt, w tym na prymasa Glempa. Bp Janusz  Jagucki, obecnie zwierzchnik polskiego Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego,  zostanie przez synod tego kościoła odwołany z urzędu – podaje dziennik  „Polska”.

Dziś synod zbada raport opisujący związki duchownych z bezpieką. Spora część spośród siedmiuset stronicowego dokumentu dotyczy bp Jaguckiego. Raport nie pozostawia wątpliwości, że esbecy traktowali go jako bardzo cenne źródło informacji.

Z dokumentu wynika, że TW “Janusz” gorliwie wywiązywał się z powierzanych mu zadań, a część sam inicjował. Donosił na innych pastorów, duchownych katolickich, z którymi się spotykał, ale także na własnego brata. Szczególnie jednak przysłużył się bezpiece donosząc na swoich wiernych. Jego parafianami byli Mazurzy, wielu z nich w latach 70. planowało emigrację do Niemiec, co bardzo interesowało SB. Jagucki odwiedzał parafian, dyskretnie wypytywał o plany wyjazdów, a potem prosił o spotkanie z oficerem prowadzącym i przekazywał mu nazwiska rodzin.

Relacjonował też swoje spotkania z kard. Józefem Glempem, ówczesnym biskupem pomocniczym archidiecezji warmińskiej. Bp Glemp starał się wówczas o kupno ewangelickich kościołów na potrzeby katolików. Szczegóły negocjacji trafiały prosto do SB.

Decyzję ewangelickiego synodu o odwołaniu Jaguckiego chwali ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski. - Gdy luteranie ujawnią raport swojej komisji, zrobią wyłom. Będą pierwszym w Polsce Kościołem, który ma odwagę pokazać prawdę o swojej przeszłości w czasach PRL - mówi ks. Zaleski.

AJ/Polskatimes.pl

(Komentarz RD: Korzystajmy zatem z ekumenicznego dorobku)

Źródło: http://www.fronda.pl/news/czytaj/tw_janusz_nie_bedzie_juz_biskupem

Icons by N.Design Studio. Designed By Ben Swift. Powered by WordPress
RSS Zaloguj