Ukraińskie czarnoziemy mogą wykarmić cały świat. Kto nimi zawładnie?

Po polsku

Zachód domaga się od Ukrainy zniesienia moratorium na sprzedaż ziemi rolnej, aby wykupić ją za bezcen – twierdzi były lider kijowskiego „Antymajdanu”, ukraiński dziennikarz Jurij Kot, który podczas Rewolucji Godności popierał zbiegłego prezydenta Wiktora Janukowycza i wraz z nim ratował się ucieczką do Moskwy.

„Zachodni ekonomiści wycenili wartość ukraińskiej ziemi na biliony dolarów. Teraz zabiegają o zniesienie moratorium na sprzedaż, aby ją tanio wykupić, bo ludzie są w stanie nędzy i są gotowi sprzedawać za bezcen” – przekonuje Kot dodając, że „z powodu dyktatu MFW w kraju dzieją się rzeczy straszne”. Jako przykład podał wywożenie KAMAZami czarnoziemów przez Szwecję z okolic Chersonia i Połtawy.

Jednak to nie tylko „Zachód”, jak chce Kot, ma apetyt na ukraiński czarnoziem, który nie od dziś cieszy się popularnością handlarzy. Niezwykłą kradzież zanotowano np. w 2013 roku w obwodzie ługańskim. Jednak wtedy z całą pewnością to nie Szwedzi brali udział w złodziejskim procederze – w ciągu 2 miesięcy „miejscowi” złodzieje wywieźli za pomocą 2 ciężarówek i jednej koparki tylko z tego jednego miejsca… 560 ton ziemi! Oszacowano, że aby ekosystem powrócił do pierwotnego stanu potrzeba 50 lat! Ukraińskie media od dawna alarmowały, że w najuboższych regionach, na wschodzie kraju, kradzieże czarnoziemu stały się , obok biedaszybów i przemytu, popularnym sposobem zarobku.

Po 1991 roku zagraniczne firmy nie mogły kupować na Ukrainie ziemi. Międzynarodowe koncerny podpisywały jedynie umowy na dzierżawę terenów o powierzchni ok. 2,5 ha. Poczynając od 2002 roku ukraiński parlament cały czas przedłużał moratorium na sprzedaż ziemi rolmej. W październiku ub. roku przedłużono je do 2018 roku.

Walka o kontrolę nad jednymi z największych na świecie zasobów czarnoziemu dopiero się zaczyna – pisał rok temu dziennikarz ekonomiczny, korespondent Obserwatora Finansowego na Ukrainie, Michał Kozak dodając, że w kolejce po czarnoziem już od dłuższego czasu ustawiają się ukraińscy oligarchowie, w tym prezydent. Petro Poroszenko i przedstawiciele wielkich producentów rolnych chcą uwolnienia rynku ziemi. Zdaniem krytyków otwarcie rynku ziemi spowoduje wywłaszczenie za bezcen milionów Ukraińców mieszkających na wsi. W opinii Anatolija Hrycenki, lidera sprzeciwiającej się wolnemu rynkowi ziemi rolnej partii Obywatelska Pozycja, na wygaśnięciu moratorium najbardziej skorzystaliby właśnie ukraińscy oligarchowie.

Kresy24.pl

Źródło: http://kresy24.pl/ukrainskie-czarnoziemy-moga-wykarmic-caly-swiat-kto-nimi-zawladnie/

Icons by N.Design Studio. Designed By Ben Swift. Powered by WordPress
RSS Zaloguj