PRZEŚLADOWANIA CHRZEŚCIJAN W CHINACH

Po polsku

Chiny zajmują czołowe miejsce w raportach dotyczących łamania praw człowieka, m.in. na tle religijnym. Konstytucja Chin gwarantuje, co prawda, obywatelom wolność sumienia i wyznania, jednak tylko w obrębie uznawanych przez państwo kościołów. Komunistyczne władze roszczą sobie bowiem prawo do wpływania na kształt doktryn religijnych. Nie zarejestrowany ruch kościołów domowych jest w takiej sytuacji uznany za wroga chińskiego rządu i poddany represjom. Prześladowania ludzi z powodu wiary w Jezusa są powszechne w Chinach od ponad pięćdziesięciu lat. Ludzie, których jedyną “zbrodnią” jest to, że oddają cześć Bogu, są rutynowo przypalani papierosami, bici pałkami, a nawet zabijani.

Ostatnie informacje przemycone z Chin mówią o nasileniu prześladowań, których obrazem są zamieszczone tu wstrząsające zdjęcia. Widoczni na nich chińscy policjanci pozwolili się sfotografować w czasie torturowania chrześcijan w nadziei, że przełożeni oglądający te zdjęcia docenią ich “pracę”. Autor zdjęć przebywa obecnie w ukryciu.

Wstrząsające są też opisy prześladowań. Pewnej nocy w maju 2001 siostra Ma i jej rodzina spali, kiedy chińska policja wtargnęła do ich domu, aresztując ją, jej syna i synową. “Torturowali mnie wstrząsami elektrycznymi” - powiedziała. “Chcieli nas upokorzyć.” Ich zbrodnia? W domu siostry Ma gromadził się kościół domowy. Dziesiątki jego członków także aresztowano i poddano torturom, bijąc ich pałkami, poddając wstrząsom elektrycznym i przypalając papierosami. Kiedy mdleli, wylewano na nich wiadra wody, by ich ocucić. Przesłuchujący miażdżyli butami palce mężczyzn. Z młodych kobiet zdzierali ubrania i lżyli je.

Inna chrześcijanka, Ma Yugin, przesłuchiwana za tę samą “zbrodnię”, nie poddała się swoim prześladowcom. Nie załamała się, kiedy była bita i traktowana wstrząsami elektrycznymi. Nie ujawniła aż do śmierci nazwisk członków swego zgromadzenia, nie podpisała też oświadczenia o wyrzeczeniu się wiary.

Marek Tańczyk

Źródło: http://przemiana.bloog.pl/id,262463,title,PRZESLADOWANIA-CHRZESCIJAN-W-CHINACH,index.html?ticaid=67dd9

Icons by N.Design Studio. Designed By Ben Swift. Powered by WordPress
RSS Zaloguj