Ateny: satanistyczny pomnik obalony!

Po polsku

Nieznani sprawcy zniszczyli w Atenach rzeźbę mającą rzekomo przedstawiać anioła stróża. Problem w tym, że zdaniem środowisk konserwatywnych miała wymowę satanistyczną.
Rzeźba przedstawiała czerwoną, skrzydlatą figurę z bezkształtną, wydłużoną głową – co jest cechą rozpoznawczą dzieł jej twórcy, greckiego artysty Kostisa Georgiou.

czerwony czort

Znajdowała się od października ubiegłego roku na niemal ośmiometrowym cokole w ateńskiej dzielnicy Palaio Faliro. Nosiła tytuł „Phylax”, co po grecku oznacza anioła stróża. Jednak zdaniem wielu przedstawicieli środowisk prawosławnych, na cokole siedziała raczej postać diaboliczna niż anielska.

Od momentu jej ustawienia zarówno na artystę jak i na władze miejskie spadała krytyka.
Jeden z prawosławnych kapłanów przeprowadził nawet egzorcyzm. Cokół z rzeźbą przechodnie często opluwali, a rzekomy „anioł” został również oblany białą farbą.

Wreszcie w połowie stycznia zamaskowani sprawcy po prostu zniszczyli rzeźbę. Grupa od 10 do 15 osób obwiązała cokół rzeźby liną, przywiązaną z drugiej strony do ciężarówki. Maszynie udało się obalić konstrukcję i czort runął, w efekcie ulegając silnemu zniszczeniu.

Burmistrz dzielnicy Palaio Faliro, Dionysys Hatzidakis, przekonuje, że za wszystko mieli odpowiadać „prawicowi radykałowie”. Sam Kostis Georgiu twierdzi z kolei, że „cała ta przemoc przeciwko rzeźbie odbiera mu mowę”.
Rzeźba znajduje się obecnie w naprawie. Gdy prace zostaną zakończone, według rzecznika władz dzielnicy, ma na powrót stanąć na dawnym miejscu.

Źródło: http://www.pch24.pl/ateny--kontrowersyjny-pomnik-obalony--zdaniem-mieszkancow-mial-satanistyczna-wymowe,57744,i.html#ixzz54zwbDPLb

Icons by N.Design Studio. Designed By Ben Swift. Powered by WordPress
RSS Zaloguj