Zmarł protojerej Wsiewołod Czaplin

Po rosyjsku, Polecane

Всеволод Чаплин

„Wszystko to wydarzyło się około 16:30. Ojciec Wsiewołod siedział na ławce w pobliżu swojej cerkwi, kiedy nagle źle się poczuł i upadł. Po 15 minutach przyjechała karetka i stwierdzono zgon” – powiedział cytowany przez BBC parafianin Alexander Petrunko. Inny parafianin przekazał informację, że śmierć protojereja była związana z atakiem astmy.

W latach 2009-2015 duchowny był przewodniczącym Synodalnego Wydziału ds. Relacji Cerkwi i Społeczeństwa, pełnił funkcję rzecznika prasowego Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej. Został zwolniony ze stanowiska w związku z utworzeniem nowego działu do spraw relacji Cerkwi ze społeczeństwem i mediami „w celu optymalizacji pracy i zwiększenia wydajności”.

Swoje zwolnienie tłumaczył w rozmowie z BBC nieporozumieniem z patriarchą. Wierzę, że kościół potrzebuje bardziej jasnych i niezależnych głosów, jasnych i niezależnych stanowisk. Nie powinniśmy dostosowywać się do opinii rządzących lub różnych elit społecznych. Uważam, że w cerkwi decyzje – w dowolnym miejscu – powinny być podejmowane wspólnie, poważnie, po dyskusji. Teraz mamy wiele decyzji podejmowanych indywidualnie przez Świętego Patriarchę. To niedobrze, to powinno się zmienić – powiedział.

Czaplin był znany ze swoich bardzo konserwatywnych poglądów. Odnotowując w niedzielę jego śmierć, większość mediów niezależnych w Rosji oceniała, że był osobą „niejednoznaczną” i „kontrowersyjną”. Komentatorzy zwracają uwagę na to, „można było się z nim nie zgadzać”, ale jako oponent wzbudzał szacunek i był barwną postacią.

Czaplin uosabia erę rozwoju cerkwi w ostatnich dziesięcioleciach (…) Ciągle powtarzał, że nie trzeba dostosowywać się do społeczeństwa, urzędników, biurokratów, polityków. I myślę, że właśnie ta jego opozycja spowodowała jego zwolnienie ze stanowiska przewodniczącego wydziału do spraw interakcji Kościoła i społeczeństwa Synodu Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej. Jego charakter kształtował się w burzliwym czasie lat 80-90 – powiedział Roman Lunkin, badacz religii BBC.

W 2014 roku Czaplin bronił wkroczenia rosyjskich wojsk na Ukrainę, nazywając je „misją pokojową i cywilizacyjną”. Przekonywał, że „Krym był dobrym kontratakiem, ale to zbyt mało, utracona została nasza dawna stolica, centrum Rusi – Kijów. Została utracona w efekcie ataku zachodnich wrogich sił”. W jego opinii „Rosja to trzeci Rzym, jedyny nie zniewolony ośrodek cywilizacji mogącej objawić się jako chrześcijańska”.

Protojerej popierał ideę przeprowadzenia referendum w sprawie karania homoseksualistów. „Takie kontakty seksualne między ludźmi powinny zostać wykluczone z naszego społeczeństwa” – mówił w 2014 roku.

Kresy.pl / BBC Russia / wnp.pl

Źródło: https://kresy.pl/wydarzenia/rosja-zmarl-kontrowersyjny-prawoslawny-duchowny-wsiewolod-czaplin/

Icons by N.Design Studio. Designed By Ben Swift. Powered by WordPress
RSS Zaloguj