W Watykanie cieplej o Marksie?

Po polsku

Marks nie był taki zły, wiele problemów o których pisał wciąż pozostaje aktualnych, pisze w „L’Osservatore Romano” wykładowca filozofii na papieskim uniwersytecie gregoriańskim w Rzymie. 

k_marks_2_txtTekst profesora filozofii o. Georga Sansa, ukazał się pierwotnie na łamach wpływowego jezuickiego dwutygodnika „La Civilta Cristiana” pod tytułem „Co zostało z Marksa”. Watykański dziennik umieścił na swych łamach jego skróconą wersję. Według autora jest jasne, że próby wprowadzenia marksizmu siłą i likwidacji własności prywatnej skończyły się katastrofą, jednak przestrzega przed obwinianiem filozofa za całe zło komunizmu.

Co jest aktualnego w Marksie? Zdaniem wykładającego na papieskim uniwersytecie gregoriańskim w Rzymie, człowieka należy postrzegać również w świetle przeważających w danym społeczeństwie sposobów produkcji i zasad gospodarki. Wciąż palącym problemem pozostaje równe uczestnictwo wszystkich w decyzjach politycznych i gospodarczych, a nie tylko posiadających dobra i majątek. Aktualny pozostaje problem alienacji człowieka jako istoty społecznej, jak również wciąż sprawdza się teza Marksa, według której praca jednych tworzy nadmierne bogactwo drugich.

JaLu/Rp.pl

Źródło: http://www.fronda.pl/news/czytaj/w_watykanie_cieplej_o_marksie

Icons by N.Design Studio. Designed By Ben Swift. Powered by WordPress
RSS Zaloguj