Kary dla scjentologów za wyłudzenia

Po polsku

Na karę 600 tysięcy euro skazał dziś sąd w Paryżu dwie główne francuskie struktury wspólnoty scjentologicznej za „zorganizowane oszustwo” . Pozwolił jednak na kontynuację działalności sekty.

scientology_symbol_logo

Alain Rosenberg, określony przez paryski sąd „rzeczywistym przywódcą” duchowego stowarzyszenia „Kościół Scjentologiczny” został skazany na dwa lata w zawieszeniu i 30 tysięcy euro kary za zorganizowane oszustwa.

Proces toczył się od czerwca. Wówczas prokuratura zażądała od paryskiego sądu skazania tych dwóch scjentologicznych organizacji na grzywny wysokości 2 mln euro.

Sprawa dotyczy końca lat 90-tych ubiegłego wieku. Czworo byłych wyznawców wspólnoty scjentologicznej wystąpiło wówczas przeciwko niej z powództwem, twierdząc, że zostali przezeń oszukani, a w niektórych wypadkach nawet zrujnowani. Ofiary twierdzą, że scjentolodzy “wykorzystali ich wrażliwość”, w efekcie czego straciły kilkadziesiąt tysięcy euro. Dwoje wycofało później pozwy. Scjentolodzy zaprzeczają tym oskarżeniom i uznają się za “ofiary zamachu na wolność religijną”.

Wierzenia scjentologów opierają się na mieszance fantastyki naukowej, buddyzmu, taoizmu i freudyzmu. Prowadzą ponad 700 ośrodków w 65 krajach. Słyną z tego, że w swoich szeregach mają gwiazdy amerykańskiego show biznesu. Należą do nich m.in. Tom Cruise, Demi Moore, muzyk Chick Corea. Scjentologia jest obecnie najbardziej dochodowym kultem w USA.

W USA organizacja posiada status Kościoła, w Europie uchodzi za sektę. We Francji została uznany za sektę w raporcie parlamentarnym z 1995 roku. Od tego czasu wielokrotnie miała zatargi z prawem.

MaRo/Lefigaro.fr

Centrum kulturalne sekty, Celebrity Centre musi zapłacić 400 tysięcy euro, a jej biblioteka - SEL - 200 tysięcy euro za “zorganizowane oszustwa”. Są to dwie najważniejsze struktury Towarzystwa Duchowego Kościoła Scjentologicznego we Francji. Trybunał nie zażądał rozwiązania scjentologów. Argumentował, że rozwiązana sekta mogłoby kontynuować swoją działalność poza prawem.

Źródło: http://www.fronda.pl/news/czytaj/kosciol_scjentologiczny_musi_zaplacic_kare_za_zorganizowane_oszu

Icons by N.Design Studio. Designed By Ben Swift. Powered by WordPress
RSS Zaloguj