Zrobią dzieci bez rodziców. Czy zaczyna się era produkcji ludzi?

Po polsku

Amerykańscy naukowcy potrafią już wyhodować z komórek macierzystych plemniki i komórki jajowe. Ma to umożliwić bezpłodnym rodzicom - także homoseksualistom - posiadanie potomstwa. 

Naukowcy z Uniwersytetu Stanforda w Kalifornii poddali wpływowi odpowiednio dobranej mieszanki leków i witamin pobrane z kilkuletnich embrionów komórki macierzyste. W ten sposób wyhodowali męskie i żeńskie komórki rozrodcze. Uważają, że w przyszłości uda się im zrobić to samo także z komórkami macierzystymi pobranymi z naskórka. Wyniki swoich badań opublikowali na łamach naukowego czasopisma “Nature”.

Po co to wszystko? Oczywiście, “dla zdrowia człowieka”. - Odkrycie genetycznego „przepisu” na laboratoryjną hodowlę ludzkich komórek rozrodczych da nam narzędzia, jakich potrzebujemy, by dowiedzieć się, co jest nie tak – mówi portalowi LifeSiteNews.com jedna z odkrywczyń, Rita Reijo Pera z Uniwersytetu Stanforda. Plemniki i komórki jajowe miałyby posłużyć do badań nad dysfunkcjami związanymi z uszkodzeniem komórek rozrodczych, z których powstaje nowe życie.

Jednak tylko naiwni wierzą, że posłużą one tylko do tego celu. Bo naukowcy nie ukrywają, że chcą swoim odkryciem wesprzeć pary homoseksualne, które chciałyby mieć dzieci. Życie tak wyprodukowanego potomka będzie przy tym oznaczało śmierć wielu embrionów, poddanych wnikliwej selekcji w celu wybrania najbardziej odpowiednich do pobrania komórek macierzystych. W przyszłości ma być możliwe wyhodowanie także „żeńskich plemników” i „męskich jajeczek”. Płeć „dawcy” komórki macierzystej nie będzie bowiem miała znaczenia.

Na zagrożenia płynące z nowego odkrycia zwraca uwagę bioetyk z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, ks. prof. Marian Machinek MSF . - Człowiek w jeszcze większym stopniu zostaje potraktowany jako produkt, powstały w wyniku procesu produkcyjnego – mówi w rozmowie z portalem Fronda.pl. - To zupełne odłączenie rodzicielstwa jako relacji, która nawiązuje się przy poczęciu dziecka – dodaje.

- Nie wiadomo także, jaka będzie kondycja zdrowotna poczętego w ten sposób dziecka – kontynuuje kapłan. - Ale to nie jest jedyna istotna kwestia. Człowiek, by prawidłowo się rozwijać, musi wzrastać w zdrowych relacjach społecznych. Sytuacja, w której jest traktowany jako produkt, mu w tym nie pomaga – podsumowuje.

sks

Źródło: http://www.fronda.pl/news/czytaj/hodowalne_plemniki_i_komorki_jajowe_nadchodzi_era_produkcji_ludz

Icons by N.Design Studio. Designed By Ben Swift. Powered by WordPress
RSS Zaloguj