Internetowy ekshibicjonizm Polaków

Po polsku

internet3Adres, numer telefonu, e-mail, zdjęcia swoich dzieci, nawet własne kompromitujące zdjęcia – takie informacje Polacy beztrosko ujawniają na portalach społecznościowych zupełnie obcym sobie ludziom.

“Dziennik Gazeta Prawna” przeprowadził eksperyment: wysłał zaproszenia od fikcyjnego mężczyzny do stu osób na Naszej-Klasie i Facebooku. Okazało się, że blisko jedna trzecia internautów ochoczo przyjęła go do grona swoich znajomych.

Po dwóch tygodniach eksperymentu fikcyjna osoba miała 24 przyjaciół na Naszej Klasie i 35 na Facebooku. Podzielili się z nieznajomym swoimi: datami urodzin (30 osób), adresem mailowym (35 osób), numerem telefonu komórkowego (5 osób), numerem telefonu domowego (3 osoby), numerem Gadu Gadu lub Skype’a (5 osób), pełnym adresem domowym (2 osoby), adresem pracy (3 osoby), zdjęciami dzieci, mieszkań i samochodów (10 osób) a nawet zdjęciem siebie samego zażywającego narkotyki (2 osoby).

Wystarczy więc założyć fałszywe konto na portalu społecznościowym i zaprosić interesującą osobę do grona znajomych, by poznać jego sekrety osobiste i szczegółowe dane.

Wprawdzie kilka osób zapytało, skąd się znają z nieznajomą sobie osobą, ale znacznie więcej bez zastanowienia przyjmowało go do swojego grona i nawet zaczynało pytać: “co tam u Ciebie? Gdzie jedziesz na sylwestra, bo ja do…”.

- Ludzie zupełnie nie zdają sobie sprawy, że w taki sposób otwierają furtkę dla wirtualnych i realnych przestępców - ocenia specjalista od bezpieczeństwa sieciowego z firmy Mediarecovery zajmującej się informatyką śledczą Zbigniew Engiel. - Podawanie swojej daty urodzenia, miejsca zamieszkania i zdjęcia to z kolei zaproszenie, by ktoś się pod nich podszył, choćby na infolinii banku i wydobył w ten sposób jeszcze więcej informacji - tłumaczy Engiel.

Sondaż przeprowadzony przez firmę IMAS na zlecenie Polskich Badań Internetu stwierdza, że 9 na 10 polskich internautów publikuje w sieci informacje o swojej dacie urodzenia, dwie trzecie swoje zdjęcie, a jedna trzecia prywatny numer telefonu.

MaRo/Dziennik.pl

Źródło: http://www.fronda.pl/news/czytaj/polacy_chetnie_podaja_swoje_prywatne_dane_w_internecie

Icons by N.Design Studio. Designed By Ben Swift. Powered by WordPress
RSS Zaloguj