Nowe dowody z chipem od 2011

Po polsku

chipRząd na swym posiedzeniu podjął decyzję w sprawie nowych dowodów, których wprowadzanie rozpocznie się na początku 2011 roku.

Zrezygnowano z najbardziej kontrowersyjnego fragmentu ustawy dotyczącego danych biometrycznych, zatem w nowym dowodzie nie będa przechowywane ani odciaki naszych palców ani cyfrowej geometrii naszej twarzy czy oczu.
W związku z tym nie powstanie na razie centralna baza danych biometrycznych, w której władza miałaby zgromadzone wszelkie dane o nas a dzięki temu dowód mógłby słuzyć nie tylko do identyfikacji osoby za pomocą skanera ale także do inwigilacji.
Brak centralnej bvazy sprawia, że wymiana informacji następować będzie jedynie w obrębie skanera, czyli odczyt naszych odcisków - odczyt danych zapisanych na chipie - weryfikacja.

Oczywiście pocieszanie się, że brak danych biometrycznych i bazy oddemonizuje nowe dowody może być “łabędzim śpiewem”. Nie zapominajmy że istotną remowlucją jest samo wprowadzenie dowodów z chipem. Nawet jeśli teraz nie będą one zawierać danych biometrycznych, mogą zostać one do nich dodane w każdej chwili. Gdy już wszyscy mieć będziemy nowe dowody w ręku, nie będzie to stanowiło dzięki chipowi, żafnego problemu.

W nowym dokumencie na pewno znajdzie się chip, w którym zostaną zakodowane nasze dane osobowe - imię i nazwisko, imiona rodziców, płeć, data i miejsce urodzenia, numer PESEL oraz zdjęcie. W przyszłości ten sam chip pozwoli zapisać inne informacje, m.in. o ubezpieczeniu w NFZ. Do każdego dokumentu zostanie dołączony także podpis elektroniczny. To dzięki niemu będziemy mogli kontaktować się np. z urzędem bez konieczności wychodzenia z domu. W nowym dowodzie nie będzie informacji o naszym kolorze oczu, wzroście, a nawet adresu zameldowania.

Władzom nie tylko polskim (wymiana dowodów planowana jest w wielu państwach UE), bardzo zależy byśmy szybko stali się posiadaczami dowodów z chipem i dlatego planowana operacja będzie bezpłatna.
Pierwsi otrzymają dowód z chipem, ci którzy najwcześniej wyrobili sobie obecnie obowiązujący dokument tożsamości a którego ważność kończy się w 2011 roku. Zatem jest jeszcze trochę czasu na przedłużenie jego ważności do 2020, przecież każdemu może dowód zaginąć lub ulec zniszczeniu.

konserwa

Źródło: http://www.konservat.cba.pl/arty/art0363.php

Icons by N.Design Studio. Designed By Ben Swift. Powered by WordPress
RSS Zaloguj