Kontrowersyjne skanery na lotniskach

Po polsku

Liczne protesty wzbudzają na Zachodzie wprowadzane na coraz większej ilości lotnisk “rozbierające” skanery ciała. Skanery budzą kontrowersje z dwóch powodów. Po pierwsze naruszają naszą prywatność, pokazując w najdrobniejszych szczegółach kontur ciała i anatomiczne szczegóły prześwietlanych osób. Po drugie pojawiają sie pytania o ich wpływ na nasze zdrowie. 
Władze i administracja lotnisk zapewniają, że dołozą starań, by intymność podróżnych została zachowana. Kontrolerzy mają zatem zerkać na ekrany monitorów tylko w przypadku podniesienia przez urządzenie alarmu.

skanery
Co do drugiego zagrożenia specjaliści uspakajają, że fale elektromagnetyczne emitowane przez skanery są mniej groźne niż te wytwarzane w telefonach komórkowych, zaś dawki promieniowania Roentgena nieszkodliwe. Jednak jesli wexmie się pod uwagę ogromną ilość podróżnych którzy zostana temu poddani, trudno sobie wyobrazić, by w przynajmniej pojedynczych przypadkach nie dochodziło do uszczerbku na zdrowiu.

Fakt, że nowe urządzenia skanujące są bezpieczne dla zdrowia stanowi tylko niewielkie pocieszenie dla osób, które chcąc skorzystać z lotów transatlantyckich mają do wyboru pozwolić się przeskanować lub poddać się rewizji osobistej. Pytanie o to na jak dużą ingerencję w naszą prywatność jesteśmy w stanie się zgodzić, aby latać bezpiecznie pozostaje więc wciąż otwarte.
Otwarta pozostaje także skuteczność tej metody. W przypadku materiału wybuchowego, jaki w swych majtkach wnióśł na pokład samolotu lecącego z Amsterdamu do Detroit, Umar Farouk Abdulmutallab, skanery okazałyby się bezradne. Potrafią wykrywać broń i inne metalowe przedmioty ale w przypadku substancji chemicznych, płynów i tworzyw o niskiej gęstości są tak samo ślepe jak kontrolerzy.

http://truthrss.com/2010/01/08/body-scanners/

konserwa

Źródło: http://www.konservat.cba.pl/arty/art0382.php

Icons by N.Design Studio. Designed By Ben Swift. Powered by WordPress
RSS Zaloguj