Kneblowanie wolności słowa

Po polsku

Przed holenderskim sądem rozpoczął się dziś proces Geerta Wildersa, przywódcy rosnącej w sondażach Partii na rzecz Wolności. Wildersa oskarża się o podżeganie do nienawiści a jednym z głównych dowodów winy jest upubliczniony w internecie film “Fitna” - dostepny także na tej stronie - w którym porównano islam do faszyzmu. 
Wildersowi grozi do 16 miesięcy więzienia i 10 tysięcy euro grzywny.

Moment akcji przeciw Wildersowi jest nieprzypadkowy, już za kilka miesięcy w Holandii odbędą się wybory parlamentarne, które antyislamska partia może wygrać. W ubiegłorocznych wyborach do Parlamentu Europekjskiego, PvdV zdobyła 17% głosów co wywołało przerażenie w Europie. Sondaże przeprowadzone jesienią, na rok przed wyborami potwierdziły dalszy wzrost poparcia dla partii, która stała się drugą siłą w kraju i mogłaby liczyć na 27 mandatów w 150 osobowej izbie.

geertwilders_newww
W przededniu procesu oskarżony wyrażał przekonanie, że zostanie uniewinniony. Twierdzi, że wypowiadając się przeciwko islamowi i islamskim ekstremistom korzystał jedynie z prawa do swobodnego wyrażania opinii. Holenderskiemu wymiarowi sprawiedliwości i koalicji rządzącej zarzucił zainscenizowanie “politycznego procesu pokazowego”.
Rzeczywiście proces Wildersa stwarza wrażenie batalii o wolność słowa a każdy kto ma co do tego jakieś wątpliwości może na własne oczy o tym się przekonać oglądając “Fitnę” - nie ma tam niczego poza faktami i stwierdzeniem zagrożenia jakie dla Europy stanowi islam.

konserwa

Źródło: http://www.konservat.cba.pl/arty2010/art0427.php

Icons by N.Design Studio. Designed By Ben Swift. Powered by WordPress
RSS Zaloguj