Chłosta za komórkę

Po polsku

13-letnia dziewczynka skazana została w Arabii Saudyjskiej na 90 batów za to, ze przyniosła do szkoły telefon komórkowy. Sąd nakazał też wychłostanie jej na oczach jej koleżanek z klasy. Jej przestępstwo polegało nie tyle na samym posiadaniu telefonu ale na zabronionym w szkołach dla dziewcząt posiadaniu telefonu wyposażonego w aparat fotograficzny. Kara jest surowsza od niektórych kar nakładanych na złodzieji i szabrowników. 

chlosta
Król Abdullah, rządzący Arabią od 2005 roku, sprzyja ponoć niektórym reformom społecznym, ale jak twierdzą zachodni dyplomaci, są one wstrzymywane przez duchownych kleryków islamskich i innych bardziej konserwatywnych członków rodziny królewskiej.
Zakazane są kina i koncerty muzyczne, podczas gdy liczne restauracje a nawet niektóre centra handlowe obsługują tylko rodziny, zwłaszcza w dni świąteczne. Policja religijna patroluje ulice, pilnując by niezwiązani z sobą mężczyźni i kobiety nie nawiązywali bliższych kontaktów.
System sądowniczy Arabii jest w całości kontrolowany przez wahabitów (ruch wyjątkowo surowy w kwestii obyczajów) oraz kleryków Salafickich (strażników pierwotnej formy islamu). Nikt spoza tych dwóch grup nie może zostać w systemie zatrudniony a już z pewnością nie może być sędzią.
Arabia Saudyjska przoduje w swiecie w ilości publicznych chłost a także publicznie wykonywanych kar śmierci poprzez ścięcie lub ukrzyżowanie. Dwóch skazańców zostało np. publicznie ukrzyżowanych w 2009, w tym jeden w stolicy Rijadzie, podczas kwietniowej wizyty prezydenta Obamy.
We wrześniu z kolei wychłostano na raz aż 20 nastolatków za plądrowanie sklepów. Każdy z nich otrzymał po 30 batów.

Większość najgroźniejszych i najbardziej bezwzględnych terrorystów wywodzi się właśnie z dominującego w Arabii Saudyjskiej wahabizmu. Spośród zamachowców, którzy 11 września 2001 zaatakowali WTC, większość byłą właśnie wahabitami.

na podstawie Daily Mail
konserwa

Źródło: http://www.konservat.cba.pl/arty2010/art0430.php

Icons by N.Design Studio. Designed By Ben Swift. Powered by WordPress
RSS Zaloguj