Prezydent Obama usprawiedliwia okrutne torturowanie więźniów

Po polsku

Gdy dwa lata temu, w kwietniu 2007 roku, “The New York Times” ujawnił, że administracja Busha toleruje używanie okrutnych tortur przez amerykańskie służby specjalne, w tym także na więźniach w Guantanamo, ówczesny senator Barack Obama grzmiał, że to “uwłaczająca zdrada rdzennych, amerykańskich wartości”. Jako prezydent nagle zmienił zdanie i… broni Busha.

obama-bush-change-what-change-zmiana-jaka-zmianaBiały Dom opublikował dokumenty administracji Busha, z których jasno wynika, że przesłuchujący funkcjonariusze CIA otrzymali wówczas oficjalne wytyczne stwierdzające, iż praktyki typu “waterboarding”, czyli symulowanie topienia skrępowanego więźnia i inne tym podobne… nie są torturami!

Metody te stosowano zatem w więzieniu wojskowym w bazie Guantanamo na Kubie i w tajnych więzieniach CIA w różnych krajach świata. Stosowano je wobec osób nie będących obywatelami USA i przetrzymywanych bez postawienia im zarzutów.

Obama tymczasem stwierdził w opublikowanym wczoraj specjalnym oświadczeniu, że „nie można pociągać do odpowiedzialności mężczyzn i kobiet naszych służb wywiadowczych, którzy działali w dobrej wierze w niebezpiecznym świecie”. Niniejszym, nikomu z członków amerykańskiego wywiadu i wojska, którzy za czasów administracji Busha stosowali tortury wobec więźniów NIE ZOSTANIE POSTAWIONY ANI JEDEN ZARZUT. Oczywiście, przed sądem nie stanie również ani były prezydent, ani żaden z jego urzędników.

źródło: TVPInfo/thehill.com

Źródło: http://www.revoltadiscreta.pl/?prezydent-obama-usprawiedliwia-okrutne-torturowanie-wiezniow,346

Icons by N.Design Studio. Designed By Ben Swift. Powered by WordPress
RSS Zaloguj