Wlk. Brytania: Izba Lordów przeciw kontrowersyjnej ustawie “równościowej”

Po polsku

Izba Lordów powstrzymała groźbę największych od wieków prześladowań Kościoła katolickiego w Wielkiej Brytanii. Wyższa izba brytyjskiego parlamentu skreśliła z rządowego projektu ustawy zapisy, które w praktyce zmuszały Kościół katolicki i związki wyznaniowe do postępowania wbrew swoim wartościom. 

homo_uk2Kościół nadal będzie miał prawo odmawiać homoseksualistom i transseksualistom dostępu do prac nauczycielskich, administracyjnych w kuriach oraz prowadzonych przez Kościół szkołach, organizacjach i grupach wolontariatu. Nie będzie przymusu wyświęcania homosksualistów na księży czy diakonów.

W najlepszym razie, jeżeli ustawa proponowana przez brytyjski rząd zostałaby przyjęta przez Izbę Lordów, homoseksualiści mieliby pełne prawo do pełnienia wszystkich funkcji w Kościele, z wyjątkiem przewodniczenia nabożeństwom i udzielania sakramentów.

- Jeśli wolność religii cokolwiek znaczy, to przede wszystkim to, że Kościoły i inne organizacje religijne mogą same decydować w sprawach etyki w zgodzie z własnymi naukami – oświadczył w czasie debaty anglikański arcybiskup Yorku John Sentamu.

Za propozycją rządu głosowało 176 członków wyższej izby brytyjskiego parlamentu. Przeciwko było 216. Izba lordów trzykrotnie głosowała przeciw ustawie rządowej. Brytyjski rząd na razie nie odniósł się do porażki swojej ustawy.

Propozycja „Ustawy o równości” nakazywała pracodawcom przyjmowanie do pracy homoseksualistów i transseksualistów oraz kobiet z etnicznych mniejszości i osób starszych, i traktowania na równi z innymi kandydatami do pracy “w trosce o różnorodność w miejscu pracy”.

Rządząca Partia Pracy, mająca w Izbie Gmin absolutną większość, może w dalszym ciągu zapobiec odrzuceniu ustawy i o jej przyjęcie zawalczyć z Izbą Lordów. Jednak takie postępowanie mogłoby jej zaszkodzić, doprowadzając do konfliktu jednocześnie Kościołem anglikańskim oraz katolikami i wyznawcami innych religii. A to mógłby być gwóźdź do politycznej trumny labourzystów. Wybory odbędą się najpóżniej 6 maja i Partia Pracy ma tylko teoretyczne szanse na zwycięstwo - w ostatnich sondażach Partia Konserwatywna wyprzedza ją aż o 10 punktów procentowych.

MiWi/Wprost.pl

Źródło: http://fronda.pl/news/czytaj/wlk_brytania_izba_lordow_przeciw_ustawie_o_rownosci

Icons by N.Design Studio. Designed By Ben Swift. Powered by WordPress
RSS Zaloguj