Bush odpowie za zbrodnie? Jest wniosek do trybunału w Hadze

Po polsku

wyznanie-wiaryDo Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze wpłynął wniosek o rozpoczęcie postępowania przeciwko amerykańskim politykom w związku z popełnionymi z zbrodniami międzynarodowymi, w tym zbrodniami przeciwko ludzkości. Wnioskujący domaga się aresztowania między innymi byłego prezydenta USA George’a W. Busha i byłej doradcy ds. bezpieczeństwa Condoleezzy Rice - informuje serwis pravda.ru. Wnioskujący o aresztowanie profesor prawaFrancis A. Boyle z Uniwersytetu w Illinois domaga się między innymi aresztowań:

Dicka Cheneya - byłego wiceprezydenta USA, Donalda Rumsfelda - sekretarza obrony w gabinecie satan_masonGeorgea W. Busha, George’a Teneta - byłego dyrektora Centrali Wywiadu i Alberta Gonzalesa - byłego prokuratora generalnego Stanów Zjednoczonych w gabinecie prezydenta Georgea W. Busha. Osoby te miałyby być aresztowane za doprowadzenie do naruszenia punktu piątego Statutu Rzymskiego Międzynarodowego Trybunału Karnego.

Przestępstwa objęte jurysdykcją Trybunału zakładają: zbrodnie ludobójstwa, zbrodnie przeciwko ludzkości, zbrodnie wojenne i zbrodnię agresji. Naruszenie tego artykułu miało mieć miejsce w czasie inwazji na Irak, jak i w czasie prowadzenia działań wojennych na terytorium tego kraju, włączając w to tortury podejrzanych o terroryzm. Wprawdzie Stany Zjednoczone nie sygnowały Rzymskiego Statutu, ale uruchomienie postępowania może się odbyć na podstawie art. 13 tego traktatu. Według profesora Boyla, postępowanie przeciw wymienionym politykom może zostać wszczęte przez prokuratora Międzynarodowego Trybunału Karnego.

W praktyce oznacza to, że z prawnego punktu widzenia istnieje teoretyczna możliwość wystawienia międzynarodowego nakazu aresztowania za byłymi politykami i doprowadzeniem do sytuacji, w której będą oni odpowiadali za swoją politykę względem Iraku - czytamy w serwisie.

Źródło: http://wiadomosci.onet.pl/2117833,12,bush_odpowie_za_zbrodnie_jest_wniosek_do_trybunalu_w_hadze,item.html

Icons by N.Design Studio. Designed By Ben Swift. Powered by WordPress
RSS Zaloguj