Oszuści w USA “zarabiają” na Haiti

Po polsku

haitiW Stanach Zjednoczonych zorganizowano mechanizm oszukiwania obywateli pochodzenia haitańskiego, próbujących pomóc krewnym ze zniszczonej przez trzęsienie ziemi wyspy – informuje “The Washington Post”. 

Przeciwko działaniom oszustów wystąpiła koalicja organizacji charytatywnych - Waszyngtoński Komitet Pomocy Haiti. Według jej przedstawiciela, C.J. Jordana, Amerykanie haitańskiego pochodzenia w Waszyngtonie i prawdopodobnie także w innych częściach kraju otrzymywali prospekty reklamowe albo telefony z propozycją wsparcia „pozarządowej” akcji transportu poszkodowanych w wyniku trzęsienia ziemi krewnych do USA. W zamian za niezbędne dokumenty dla ofiar kataklizmu, które miały przybyć do Stanów Zjednoczonych, oszuści prosili o dokonanie przelewu w wysokości 500 dolarów za pośrednictwem systemu płatniczego Western Union.

Ostrzeżenie przed oszustami zostało opublikowane wspólnie z ambasadą Haiti w USA. Sprawą zajęło się już Federalne Biuro Śledcze (FBI), które zwróciło się do mieszkańców z prośbą o udzielenie informacji o fałszywych dobroczyńcach Haiti.

Trzęsienie ziemi nawiedziło Haiti 12 stycznia bieżącego roku. Według ostatnich danych liczba ofiar sięgnęła 150 tys. ludzi i wciąż rośnie. Wkrótce po katastrofie FBI przestrzegało o możliwej aktywizacji oszustów, podających się za przedstawicieli organizacji charytatywnych, którzy chcą zarobić na ludzkiej tragedii.

Źródło: http://wiadomosci.onet.pl/2117947,12,1,1,item.html

Icons by N.Design Studio. Designed By Ben Swift. Powered by WordPress
RSS Zaloguj