Kosowo - Frustracja z wolności

Po polsku

kosovo-independenceKorupcja, oszustwa i fatalny Image, dwa lata po ogłoszeniu niepodległości (17 lutego 2008) przez byłą serbską prowincję Kosowo, w prowincji tej ciągle rośnie niezadowolenie. Albańska większość zamieszkująca tą prowincję nie ma czego świętować, społeczność międzynarodowa także.
Płonne okazały się nadzieje że na fali entuzjazmu Albańczycy poradzą sobie sami, 45 procentowe bezrobocie, wysoka przestępczość czy mafijno-polityczne klany, które trzęsą prowincją, skutecznie odstraszają potencjalnych inwestorów. 

Także ci, którzy zaryzykowali i zainwestowali tutaj, teraz wycofują swoje aktywa. Realia dnia codziennego skonfrontowały Albańczyków z twardą polityką wizową, której zostali poddani przez swoich dotychczasowych przyjaciół z UE, która jeszcze tak niedawno z ogromnym entuzjazmem fetowała powstanie nowego państwa w Europie.

Taka sytuacja to także efekt nie wypełnienia przez rzad w Pristinie warunków ze strony UE.
Najmłodsze państwo Europy pozostaje dalej izolowane, Albańczycy (lub jak ich politycznie poprawni nazywają Kosowarzy), mogą bez wiz podróżować tylko do 5 krajów świata a tymczasem Afgańczycy, czyli obywatele państwa ogarniętego wojną, aż do 22 państw.
Taka sytuacja dla nich jest bardzo frustrująca, tym bardziej że takie kraje, jak Hiszpania czy Grecja, do dziś nie uznały zbuntowanej prowincji jako niepodległego państwa.
Grecy mają bardzo poważne obawy, czy Albańczycy nie zechcą w Grecji wykręcić im podobnego numeru jaki zrobili Serbom w Kosowie.
Na podstawie ostatniego spisu ludności z 2001 roku, który przeprowadzono w Grecji okazało się, że w granicach tego państwa przebywa 438 tysięcy Albańczyków.
Ostatnio rząd Kosowa premiera Hashima Thaciego, za około 6 milionów euro wynajął agencję reklamową Saatchi & Saatchi do poprawy międzynarodowego wizerunku. W wielu państwach UE pojawiły sie w TV reklamowe spoty na temat Kosowa.
Tymczasem przedstawiciele państw (USA, Wlk.Brytania, Niemcy,Francja i Włochy) które nadzorują sytuację w Kosowie żądają podjęcia stanowczych działań skierowanych przeciw wszechobecnej przestępczości i korupcji panującej w prowincji.
W Pristinie tajemnicą poliszynela jest, że niektórzy ministrowie z rządu Kosowa rabują pieniądze z państwowej kasy.
W ostrych słowach krytykuje sytuację panującą w Kosowie amerykański ambasador Christopher Dell. Kosowo porównuje on do “upadłego Państwa gdzie korupcja, przemoc i oszustwa nigdy nie zostały ukarane”.
Ostro krytykuje on skorumpowanych polityków i kryminalistów, którzy w przestępczy sposób przejmują kraj na własność. A według Christophera Dell, to że w tym kraju jest policja i adwokaci, nie oznacza jeszcze że Kosowo jest już państwem prawa.

Przykłady można by mnożyć, przed prawie rokiem z budynku Policji w Pristinie skradziono 46 kg narkotyków. Sprawców kradzieży do dzisiaj nie schwytano. W styczniu 2008 roku premier Thaci najważniejsze stanowiska w policji obsadził ludzmi którzy wcześniej pracowali dla tajnych służb partyjnych SHIK (Shërbimi Informativ Kombëtar).
Ministerstwo sprawiedliwości także funkcjonuje tylko z nazwy, dzięki łapówkom sędziowie manipulują procesami sądowymi, a lokalne media podają liczne udokumentowane przykłady korupcji w ministerstwie sprawiedliwości.
Kompletna porażka przynoszą działania unijnej misji EULEX, która miała przeciwdziałać korupcji w Kosowie. Jak dotąd wydano na jej działanie 200 milionów euro. Efekt działania misji jest praktycznie żaden, co najwyżej mogą się bezradnie przyglądać szwindlom jakie dzieją się na ich oczach w Kosovie.

990728-A-5658R-029

Niezależni obserwatorzy donoszą, że jeżeli UE nie podejmie jakichś zdecydowanych działań, to rząd Thaciego w tym roku “opchnie” (sprywatyzuje) wszystko co ma jakąkolwiek wartość. W tym tygodniu premier zapowiedział sprzedaż poczty i telekomunikacji…
Jak do tej pory 22 państwa UE uznały Kosowo jako Państwo (dla 5 państw Unii, Kosowo jest dalej Serbską prowincją), a mimo to Kosowo bardziej dzis przypomina jakis bandycko-mafijny twór niż demokratyczne i niepodległe państwo.

Źródło: http://www.konservat.cba.pl/art.php?art=0523&path=arty2010

Icons by N.Design Studio. Designed By Ben Swift. Powered by WordPress
RSS Zaloguj