Do spowiedzi, jak do bankomatu

Po polsku

14354W ten czwartek stanie na samym środku Dworca Centralnego “Holy Machine”. maszyna już stoi Niby bardzo podobna do innych ustawionych tam maszyn. Wyróżnia ją jednak przeznaczenie, bo oferuje usługi… religijne.
Brzmi zaskakująco i nic w tym dziwnego. To nie tylko pierwsza tego typu instalacja w Polsce, ale i na świecie.

Jej autorką jest Kamila Szejnoch z Warszawy. “Holy Machine” działa na podobnej zasadzie jak bankomat, z tym, że nie wybieramy z niej pieniędzy, ale powierzamy jej swoje troski i grzechy. Można za jej pośrednictwem zamówić również modlitwę w czyjejś intencji.

Pomysł projektu łączy, wydawałoby się, wykluczające się światy: religii i techniki. Korzystając z ekranu dotykowego (tworzy go interaktywna “Pieta z Awinionu” z XV w.), możemy niemal poczuć się jak w kontakcie z sacrum. Słowo “niemal” jest tu jak najbardziej na miejscu - maszyna jako nowa forma religijności może niekoniecznie spotkać się ze zrozumieniem. Autorka “Holy Machine” nie ma jednak wątpliwości. - Jest już możliwa spowiedź przeprowadzana przez internet, dlaczego więc “Holy Machine” miałaby się nie sprawdzić - mówi Kamila Szejnoch.

- Mój projekt to odpowiedź na potrzebę kontaktu z sacrum w sytuacji, kiedy np. kościół jest zamknięty. Tak zresztą wpadłam na pomysł, kiedy podczas wizyty w Holandii widziałam świątynie przekształcone w ośrodki kultury czy dyskoteki. To taki substytut instytucji - wyjaśnia autorka.

Każdą przeprowadzoną na maszynie operację można potwierdzić poprzez wydrukowanie paragonu. Skorzystać z “Holy Machine” mógł będzie każdy, zaprogramowana jest w czterech językach - oprócz polskiego także w angielskim, niemieckim i francuskim .

Z “Holy Machine” na Dworcu Centralnym można korzystać do przyszłego czwartku (4 marca). Później instalacja przeniesie się do galerii Studio (w Pałacu Kultury i Nauki), gdzie będzie można ją oglądać od 22 marca.

Źródło: http://wiadomosci.onet.pl/2682,2132802,wydarzenie_lokalne.html

Icons by N.Design Studio. Designed By Ben Swift. Powered by WordPress
RSS Zaloguj