Niemcy: spada zaufanie do Kościoła oraz papieża

Po polsku

VATICAN POPEPo skandalu pedofilii w niemieckim Kościele katolickim dramatycznie spadło zaufanie do papieża i Kościoła w Niemczech - wynika z sondażu, który publikuje tygodnik “Stern”.
Jedynie 17 proc. mieszkańców Niemiec ufa jeszcze Kościołowi katolickiemu, a 24 proc. darzy zaufaniem Benedykta XVI. Pod koniec stycznia, gdy ujawniono pierwsze przypadki molestowania dzieci w instytucjach Kościoła, wskaźniki te wynosiły odpowiednio 29 proc. i 38 proc.

Wśród niemieckich katolików zaufanie do papieża deklarowało w połowie marca 39 proc. Jeszcze pod koniec stycznia odsetek ten sięgał 62 proc. Kościołowi ufa obecnie 34 proc. katolików w Niemczech; w styczniu było to 56 proc.

Według sondażu Kościół ewangelicki w Niemczech cieszy się zaufaniem 42 proc. obywateli, o dwa punkty procentowe mniej niż w styczniu. Wśród protestantów odsetek ten wynosi 65 proc. - w styczniu 64 proc.

Jak komentują autorzy sondażu wizerunek Kościoła ewangelickiego nie ucierpiał po lutowej dymisji biskup Margot Kaessmann, która prowadziła samochód pod wpływem alkoholu. Kaessmann była przewodniczącą Rady Kościoła ewangelickiego.

Sondaż przeprowadzono od 17 do 19 marca. Ankieterzy ośrodka Forsa przepytali 1508 obywateli Niemiec.

Źródło: http://wiadomosci.onet.pl/2146029,12,niemcy_spada_zaufanie_do_kosciola_oraz_papieza,item.html

Icons by N.Design Studio. Designed By Ben Swift. Powered by WordPress
RSS Zaloguj