„Trzeba zwyczajnie się zdecydować –albo jesteś KPZR, albo Cerkwią” – zaproponował Moskiewskiemu Patriarchatowi lider Islamskiego komitetu Geidar Dżemal

Po polsku

Гейдар ДжемальPrzewodniczący Islamskiego Komitetu Rosji Geidar Dżemal w swoim wywiadzie, udzielonym 19 marca stacji radiowej „Русская служба новостей”, skrytykował apel Moskiewskiego Patriarchatu do „Gazpromu” z prośbą o umożliwienie ukraińskim przedsiębiorstwom chemicznym zakupu rosyjskiego gazu bez pośredników.
Według Dżemala, mieszanie się Moskiewskiego Patriarchatu do stosunków między rosyjskimi a ukraińskimi przedsiębiorstwami oznacza przekształcenie Rosyjskiej Cerkwi Moskiewskiego Patriarchatu (RC MP) w  „zwyczajną instytucję komercyjną”.

Zauważył również, że RC MP przez tego typu działania staje się odpowiednikiem KPZR, ponieważ zaczyna „nadzorować wszystkie sfery życia społecznego”.

Trzeba zwyczajnie się zdecydować, albo jesteś KPZR, albo Cerkwią” – podsumował Dżemal i zauważył, że Cyryl, jego zdaniem, zajmuje się biznesem, wykorzystując wyjątkowy status Moskiewskiego Patriarchatu.

Apel Moskiewskiego Patriarchatu, skierowany na ręce vice-premiera i przewodniczącego rady dyrektorów „Gazpromu” Wiktora Zubkowa, który wywołał krytykę ze strony lidera Islamskiego Komitetu, został opublikowany 19 marca.

W liście, podpisanym przez szefa synodalnego wydziału RC MP do spraw wzajemnych stosunków Cerkwi i społeczeństwa protojerejem Wsiewołodem Czaplinem jest mowa o tym, że przedsiębiorstwa chemiczne na Ukrainie okazują „istotne wsparcie” Cerkwi Moskiewskiego Patriarchatu. Czaplin wyjaśnia, że powodem do wydania takiego apelu stał się list szefa Związku Chemików Ukrainy Aleksego Gołubowa do patriarchy Cyryla.

Oświadczenie patriarchatu jest pierwszą próbą bezpośredniej ingerencji RC MP w ekonomiczne stosunki pomiędzy Rosją a Ukrainą.

s_brezhnevim

Źródło: http://portal-credo.ru/site/?act=news&id=76987&cf=

Icons by N.Design Studio. Designed By Ben Swift. Powered by WordPress
RSS Zaloguj