Filipiny: Wysadzona katedra

Po polsku

religia-pokojuZamysł muzułmańskich terrorystów jest jasny. Marzy im się islamskie państwo. Chrześcijanie stanowią jednak 40 proc. mieszkańców wyspy Basilan. Dlatego chcą nas stąd wygonić - uważa ordynariusz prałatury terytorialnej Isabela w południowych Filipinach. To właśnie jego katedrę islamscy ekstremiści wysadzili 12 kwietnia w powietrze. Świątynia jest zniszczona w 70 proc. i nie nadaje się do użytku. W sumie w dwóch zamachach bombowych i ostrzale miasta przez terrorystów zginęło 15 osób. 

“Po raz pierwszy atak był wymierzony bezpośrednio w chrześcijan i to z taką siłą” - mówi bp Martin Jumoad.
“- Już wcześniej dostawałem listy z pogróżkami i doświadczałem różnych upokorzeń. Ale teraz naprawdę obawiam się o życie moich wiernych. Pomimo zagrożenia wyszedłem jednak na ulicę, aby dodać ludziom otuchy. Prosiłem, by nie dali się zastraszyć i nie opuszczali swej rodzimej wyspy” - powiedział filipiński biskup. Zwrócił się on również z apelem do całego Kościoła powszechnego o pomoc w odbudowie katedry. Jest ona bowiem - jak zaznaczył - symbolem obecności chrześcijan na terenach, które są poddane coraz bardziej agresywnej ekspansji islamu. Bp Jumoad zaapelował też do władz o, jak to określił, “neutralizację” terrorystów.

filippine_f_0813_-_basilan

Terroryści weszli do miasta przebrani w mundury wojska i policji, około godz. 10:30, 12 kwietnia. Zdetonowali dwie bomby w budynku katedry, trzecią, umieszczoną w budynku Sądu, udało się policji rozbroić. Po eksplozjach otwarli ogień do przechodniów i przybyłej na miejsce policji. Spośród ofiar tego ataku, 6 to cywilne osoby, 5 terorrystów i 3 policjantów. Obecnie sytuację w mieście kontroluje wojsko.

Źródło: http://www.konservat.cba.pl/art.php?art=0687&path=arty2010#ha

Icons by N.Design Studio. Designed By Ben Swift. Powered by WordPress
RSS Zaloguj