Chińskim władzom kościół stał na drodze. Zburzyły go w nocy

Po polsku

chinyParafianom pozostało jedynie z szacunkiem pozbierać resztki rozbitego ołtarza i krzyża. Władze nie odpowiedziały na żadne pisma i prośby katolików o wytyczenie innej trasy nowej drogi. Pod osłoną nocy doszczętnie zburzono świątynię.

Świątynię, należącą do katolickiej parafii w Ordos w Mongolii Wewnętrznej, zburzono w nocy z 6 na 7 czerwca. Był to jedyny katolicki kościół w stolicy tego autonomicznego chińskiego regionu na północy kraju.

Parafia katolicka, licząca ok. tysiąca wiernych, działa legalnie i od ubiegłego roku miała pozwolenie lokalnych władz. Nagle okazało się jednak, że dokładnie w miejscu kościoła ma przebiegać droga. Lokalne źródła potwierdzają, że strona kościelna wielokrotnie negocjowała z urzędnikami zmianę decyzji o wyburzeniu kościoła. Nie było jednak żadnej reakcji.

Po wyburzeniu świątyni zatrzymano również proboszcza i liderów świeckich, których zakuto w kajdanki. Zwolniono ich po 20-godzinnym areszcie. Miejscowy ordynariusz Hohot wyznaczył dwóch duchownych do zbadania incydentu i domagania się odszkodowania od władz.

Parafianie zebrali z szacunkiem resztki rozbitego ołtarza i krzyża. W geście protestu na miejscu zburzonego kościoła rozłożyli prowizoryczny namiot, by uniemożliwić zabudowanie parafialnego terenu. Przez cały czas obserwują ich funkcjonariusze policji.

AJ/RV

Źródło: http://fronda.pl/news/czytaj/chinskim_wladzom_kosciol_stal_na_drodze_zburzyly_go_w_nocy

Icons by N.Design Studio. Designed By Ben Swift. Powered by WordPress
RSS Zaloguj