Katolicko-prawosławna koalicja dla krzyży. 10 państw wsparło Włochy przeciw ETPC

Po polsku

polska-2(2 czerwca 2010) Dziesięć państw, w tym Grecja, Litwa, Malta i Rosja, wsparło nieoczekiwanie Włochy w walce z wyrokiem Europejskiego Trybunału Praw Człowieka o prawo do wieszania krzyży w miejscach publicznych. Wśród nich nie ma niestety Polski.
30 czerwca 2010 przed Wielką Izbą ETPC odbędzie się ostateczna rozprawa w sprawie zakazu wieszania krzyży w szkołach i urzędach. Jako „trzecia strona” do sprawy włączyło się dziesięć państw, które postanowiły wesprzeć Włochy w obronie prawa do wieszania symboli chrześcijańskich w szkołach. Te państwa to: Armenia, Bułgaria, Cypr, Grecja, Litwa, Malta, Monako, San Marino, Rumunia i Federacja Rosyjska.

Co ciekawe, w połowie z tych krajów dominuje katolicyzm, a w połowie prawosławie. - Te dziesięć państw tłumaczy w rzeczywistości Trybunałowi, jakie są granice jego jurystykcji. Gdzie są granice tworzenia przezeń nowego prawa, przeciwko woli państw – komentuje Gregor Puppinck z Europejskiego Centrum Prawa i Sprawiedliwości.

Wśród tych państw nie ma Polski. Na chwilę obecną rzecznik rządu Paweł Graś jest nieuchwytny, zaś od Biura Prasowego rządu nie otrzymaliśmy odpowiedzi na nasze pytania w tej sprawie.

W listopadzie 2009 Europejski Trybunał Praw Człowieka przyznał rację kobiecie, która zaskarżyła Włochy do ETPC za to, że w szkole, w której uczy się jej dziecko, mimo jej prośby nie zdjęto ze ściany krzyża. Włochy odwołały się od tej decyzji.

sks/Zenit.org

Źródło: http://fronda.pl/news/czytaj/katolicko_prawoslawna_koalicja_dla_krzyzy_10_panstw_wsparlo_wloc

Icons by N.Design Studio. Designed By Ben Swift. Powered by WordPress
RSS Zaloguj