Holandia jak Egipt: Kopt prowadząc tramwaj nie może mieć krzyżyka na szyi

Po polsku

kopt_holandiaMieszkaniec Amsterdamu, który uciekł z Egiptu z powodu prześladowań religijnych, drugi raz przegrał w sądzie z holenderskim pracodawcą, bo nie chce zdjąć z szyi krzyżyka. Został zawieszony w pracy, bo krzyż „jest niezgodny z regulaminem”.

Ezzaz Aziz, 57-letni kopt - motorniczy tramwaju w Amsterdamie, został zawieszony w pracy, gdy odmówił zdjęcia krzyżyka z szyi. W grudniu ubiegłego roku zaskarżył swojego pracodawcę - Państwowe Zakłady Transportowe - do sądu pracy, bo – jak uważa – padł ofiarą dyskryminacji religijnej.

– Moje muzułmańskie koleżanki mogą nosić w pracy chusty, podczas gdy mnie nie wolno pokazywać, że jestem chrześcijaninem – mówi Aziz, którego historię opisuje „Rzeczpospolita”. Według niego zakłady transportowe okazują zbyt wielką tolerancję wyznawcom Allaha. – W naszej firmie członkom jednej religii wolno wszystko, a drugiej nie wolno nic! – skarży się.

Sąd pracy przyznał jednak rację pracodawcy, który argumentował, że noszenie łańcuszków na szyi, bez względu na to, czy wisi na nich krzyżyk, czy nie, jest niezgodne z regulaminem. – Noszenie łańcuszka na wierzchu munduru zagraża bezpieczeństwu pracownika, bo mogą się one w coś zaplątać. Chusty islamskie nie stanowią takiego zagrożenia – broniły się Państwowe Zakłady Transportowe.

Aziz złożył apelację od wyroku. Ta jednak również zakończyła się jego porażką. Sąd apelacyjny uznał, że pracodawca nie dopuścił się w żadnym razie dyskryminacji z przyczyn religijnych, zakaz nie dotyczy bowiem krzyżyka, tylko łańcuszka. - Pan Aziz może nosić krzyżyk w pierścionku, bransolecie lub jako kolczyk w uchu – poradził mu sąd w uzasadnieniu wyroku.

Motorniczy, który uciekł z Egiptu, aby uniknąć prześladowań religijnych, wyrok sądu podsumowuje jednoznacznie. – Myślałem, że Holandia jest krajem chrześcijańskim, ale teraz wszystko się zmieniło. Żyję w kraju Trzeciego Świata – podkreślał.
AJ/Rp.pl

Źródło: http://fronda.pl/news/czytaj/holandia_jak_egipt_kopt_prowadzac_tramwaj_nie_moze_miec_krzyzyka

Icons by N.Design Studio. Designed By Ben Swift. Powered by WordPress
RSS Zaloguj