Kulisy tajnych operacji USA wyciekły do prasy

Po polsku

mp_main_wide_golestanpoppyfield452Tygodnik “Der Spiegel” oraz dzienniki “New York Times” i “The Guardian” opublikowały w niedzielę wieczorem w swych internetowych wydaniach materiały o kulisach tajnych operacji amerykańskich w Afganistanie.
Redakcje tych trzech gazet zapewniły, że są w posiadaniu ponad 90 tysięcy “sprawdzonych i autentycznych dokumentów” o tajnych operacjach wojsk amerykańskich w Afganistanie.

Chodzi m.in. o akcje amerykańskich komandosów, w tym grupy Task Force 373, specjalizującej się w “eliminowaniu” czołowych dowódców wroga.

Te dokumenty to głównie meldunki oficerów i zwykłych żołnierzy, walczących z talibami. Zawierają one - jak zapewniają redaktorzy gazet - informację o ofiarach wśród ludności cywilnej, chybionych operacjach oraz wielu innych błędach i niepowodzeniach wojsk amerykańskich w Afganistanie.

Niemiecki “Der Spiegel”, amerykański “New York Times” o brytyjski “Guardian” piszą, że z tych dokumentów wynika jednoznacznie, że sytuacja sił NATO w Afganistanie jest o wiele gorsza niż przedstawiają ją w oficjalnych komunikatach wojskowi i politycy.

fffzxczxczxczxccc

Te publikacje natychmiast ostro skrytykował Biały Dom. - Stany Zjednoczone w najostrzejszy sposób potępiają opublikowanie tajnych informacji. To może zagrozić życiu Amerykanów i ich sojuszników, a także bezpieczeństwu narodowemu - oświadczył James Jones, doradca prezydenta Baracka Obamy ds. bezpieczeństwa.

Źródło: http://wiadomosci.onet.pl/2202103,12,kulisy_tajnych_operacji_usa_wyciekly_do_prasy,item.html

Icons by N.Design Studio. Designed By Ben Swift. Powered by WordPress
RSS Zaloguj