Amerykańscy luteranie przyjmują homopastorów

Po polsku

gayGestem nałożenia rąk Ewagelicko-Luterański “Kościół” w USA (ELCA) przyjął w niedzielę do swej „owczarni” siedmioro jawnych homopastorów, którzy do niedawna byli wykluczeni z posługi duszpasterskiej w tej wspólnocie.

Ceremonia w San Francisco była pierwszą spośród kilku zaplanowanych, odkąd wyznanie podjęło przełomową decyzję na konwencji w zeszłym roku, aby pozwolić księżom-homoseksualistom nieżyjącym w celibacie, ale za to pozostających w stałych związkach, by służyli w ich wspólnocie.

- Dziś kościół mówi czystym głosem – powiedział na konferencji prasowej przed ceremonią jeden z siedmiu homopastorów. – Wszyscy ludzie są tu mile widziani, wszyscy są zaproszeni do przewodzenia w tym kościele i wszyscy są bezwarunkowo umiłowaniu przez Boga – dodał. Oprócz tych siedmiu dopuszczonych zostanie łącznie 46 pastorów-homoseksualistów, którzy zostali poprzednio wykluczeni z wspólnotowej bazy duchownych. - To była długa i ciężka podróż dla wielu osób; wydaje się, jakby nastał nowy początek w historii ELCA – mówi Amalia Vagts, dyrektor wykonawczy Niezwykłej Luterańskiej Posługi, pomagającej wykluczonym homopastorom.

Ewagelicko-Luterański “Kościół” w USA liczący 4,6 miliona członków jest obecnie największą wspólnotą protestancką w Stanach Zjednoczonych, która homoseksualistom (obu płci) pozwala na spełnianie obowiązków duchownych. Gdy latem zeszłego roku wspólnota przyznała im takie prawo, 185 kongregacji podjęło dwa kolejne głosowania, by opuścić wyznanie. We wspólnocie na obszarze Stanów pozostało 10 396 kongregacji. W związku z ceremonią kolejni konserwatywni pastorzy zadeklarowali potrzebę stworzenia odrębnego wyznania.

Kościół Episkopalny i Zjednoczony Kościół Chrystusa również dopuszczają homopastorów. Kościół Prezbiteriański w USA niedawno podjął podobną decyzję, jednak czeka ona na zatwierdzenie przez większość regionalnych prezbiteriatów. Dwa mniejsze wyznania luterańskie - Kościół Luterański Synodu Missouri i Kościół Ewangelicko-Luterański Synodu Wisconsin nie akceptują homopastorów.

MJ/Nytimes.com

Źródło: http://www.fronda.pl/news/czytaj/amerykanscy_luteranie_przyjmuja_homopastorow

Icons by N.Design Studio. Designed By Ben Swift. Powered by WordPress
RSS Zaloguj