Masowe odświeżanie ryb groźnymi chemikaliami

Po polsku

poison-foodWe Włoszech trwa dochodzenie w sprawie procederu masowego odświeżania sprzedawanych ryb przy pomocy groźnej substancji chemicznej - podała “La Repubblica”. Substancja o nazwie cafodos powoduje, że ryby wyglądają na świeże, choć psują się w środku.
Substancja - bez koloru i zapachu - jest praktycznie niewykrywalna podczas analiz chemicznych, a stanowi bardzo duże zagrożenie dla zdrowia ludzi - wynika z pierwszych ustaleń karabinierów ze specjalnej jednostki do spraw bezpieczeństwa żywności.

Śledztwo wszczęto po masowym zatruciu w Bari na południu Włoch, gdzie do szpitala z poważnymi objawami trafili wszyscy, którzy zjedli ryby kupione na miejscowym targu.

W regionie Apulia skonfiskowano duże transporty ryb w hurtowniach. We wszystkich z nich karabinierzy znaleźli ogromne ilości substancji, która jest we Włoszech zabroniona.

W hurtowniach tych stosowano swoisty “makijaż ryb” poprawiając ich wygląd poprzez ich rozjaśnienie. Wyglądały jak świeżo złowione, chociaż w środku były już nadpsute czy wręcz bardzo stare.

Jednocześnie dochodzenie w sprawie procederu “ryb na dopingu”, jak nazwała go prasa, rozszerzono na inne rejony Włoch w obawie, że groźna substancja może i tam być stosowana w handlu.

Źródło: http://wiadomosci.onet.pl/2204826,12,masowe_odswiezanie_ryb_groznymi_chemikaliami,item.html

Icons by N.Design Studio. Designed By Ben Swift. Powered by WordPress
RSS Zaloguj