Modlitwy muzułmanów będą transmitowane na całą Moskwę

Po polsku

moscowDecyzją mera Moskwy Jurija Łużkowa, modlitwy w czasie muzułmańskich świąt, wznoszone w meczetach, będą transmitowane przez specjalne głośniki na terytorium całego miasta. Rozporządzenie to zostało na prośbę Rady Muftich Rosji.

W tym celu „Moskiewska miejska sieć radiowa” będzie wyznaczać miejsca, gdzie zostaną ustawione głośniki montowane na samochodach. Aparatura zostanie rozmieszczona w miejscach, uzgodnionych z administracją następujących okręgów administracyjnych Moskwy: Centralnego, Zachodniego, Północno-Wschodniego.

Jak powiedział odpowiedzialny za kontrolę wykonania owego rozporządzenia zastępca mera Moskwy, Siergiej Bajdakow, wszystko będzie przebiegać jak najbardziej zgodnie z prawem i nie będzie przeszkadzać w codziennym życiu mieszkańców Moskwy.

„Moskwa jest jednym z największych religijnych centrów w państwie, a wolność słowa, - podstawową zasadą Konstytucji Federacji Rosyjskiej, - oświadczył urzędnik. Dlatego jest zupełnie naturalne, że wierni mają prawo do zaspokajania swoich duchowych potrzeb. Oprócz tego, na takie święta przychodzi znaczna ilość wiernych. Na przykład, w ubiegłym roku na wspólną modlitwę w czasie święta Uraza-Bairam przyszło 50 tysięcy ludzi i nie wszyscy mogli usłyszeć duchowych liderów muzułmanów. Dlatego też zdecydowaliśmy się poprosić o pomoc moskiewską sieć radiową. Transmisja będzie odbywać się jedynie w dzień i tylko w czasie translacji świątecznych modlitw w największym meczecie Moskwy. Tak więc, mieszkańcy Moskwy na pewno nie odczują dodatkowych trudności.”

Najbliższe uroczystości, które będą transmitowane na całą Moskwę, zostały zaplanowane na jesień 2010 roku. Jest tutaj mowa o kulturalno-charytatywnej akcji „Szater Ramadana” (”Шатер Рамадана”- 24 sierpnia do 7 września) oraz o świętach Uraza-Bajram (9 sierpnia) i Kurban-Bajram (16 listopada). Mer wydał również rozporządzenie o zakazie sprzedaży alkoholu i napojów chłodzących w miejscach, gdzie odbędą się muzułmańskie świąteczne uroczystości.

Moscow 2025

Źródło: http://pravaya.ru/news/19664

Icons by N.Design Studio. Designed By Ben Swift. Powered by WordPress
RSS Zaloguj